1. Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - 7 lipca nowy przepis dla kierowców

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - 7 lipca nowy przepis dla kierowców

Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej, informuje, że od 7 lipca 2024 r., zgodnie z unijnym rozporządzeniem GSR2, wszystkie nowe samochody będą musiały być wyposażone w system monitoringu uwagi kierowcy (ADDW), który będzie składał się ze specjalnej kamery oraz szeregu czujników, mających na celu alarmowanie o stanie zmęczenia kierowcy.       ADDW to technologia, która ma na celu zapewnienie koncentracji kierowcy podczas jazdy. Działa poprzez rejestrowanie ruchów gałek ocznych za pomocą specjalnej kamery. W przypadku zbyt długiego skierowania wzroku na obszar poniżej deski rozdzielczej, system dźwiękowy włączy się po upływie 3,5 sekundy przy prędkości powyżej 50 km/h lub po 6 sekundach przy niższej prędkości. System ten nie ogranicza się tylko do kamery. Składa się również z sieci czujników, z których część już jest zamontowana na kierownicy, a inne będą tam instalowane. Dzięki temu system jest w stanie wykryć objawy zmęczenia kierowcy - spadek pulsu lub zwiększenie liczby mrugnięć i na tej podstawie wydać komunikat o konieczności odpoczynku. Zgodnie z nowymi przepisami, system ADDW będzie musiał być zamontowany we wszystkich nowych samochodach, które przejdą homologację po 7 lipca 2024 roku, natomiast samochody, które już przeszły homologację  będą musiały być wyposażone w system w ciągu 2 lat. Należy zaznaczyć, że kamera monitorująca uwagę kierowcy nie będzie wykorzystywana do rozpoznawania twarzy, rejestrowania danych biometrycznych ani daktyloskopijnych. Jej priorytetowym zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach.