Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - 7 lipca nowy przepis dla kierowców

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - 7 lipca nowy przepis dla kierowców

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - 7 lipca nowy przepis dla kierowców

Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej, informuje, że od 7 lipca 2024 r., zgodnie z unijnym rozporządzeniem GSR2, wszystkie nowe samochody będą musiały być wyposażone w system monitoringu uwagi kierowcy (ADDW), który będzie składał się ze specjalnej kamery oraz szeregu czujników, mających na celu alarmowanie o stanie zmęczenia kierowcy.      

ADDW to technologia, która ma na celu zapewnienie koncentracji kierowcy podczas jazdy. Działa poprzez rejestrowanie ruchów gałek ocznych za pomocą specjalnej kamery.
W przypadku zbyt długiego skierowania wzroku na obszar poniżej deski rozdzielczej, system dźwiękowy włączy się po upływie 3,5 sekundy przy prędkości powyżej 50 km/h lub po 6 sekundach przy niższej prędkości.

System ten nie ogranicza się tylko do kamery. Składa się również z sieci czujników, z których część już jest zamontowana na kierownicy, a inne będą tam instalowane. Dzięki temu system jest w stanie wykryć objawy zmęczenia kierowcy - spadek pulsu lub zwiększenie liczby mrugnięć i na tej podstawie wydać komunikat o konieczności odpoczynku.

Zgodnie z nowymi przepisami, system ADDW będzie musiał być zamontowany we wszystkich nowych samochodach, które przejdą homologację po 7 lipca 2024 roku, natomiast samochody, które już przeszły homologację  będą musiały być wyposażone w system w ciągu 2 lat.

Należy zaznaczyć, że kamera monitorująca uwagę kierowcy nie będzie wykorzystywana do rozpoznawania twarzy, rejestrowania danych biometrycznych ani daktyloskopijnych. Jej priorytetowym zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej, informuje, że od 7 lipca 2024 r., zgodnie z unijnym rozporządzeniem GSR2, wszystkie nowe samochody będą musiały być wyposażone w system monitoringu uwagi kierowcy (ADDW), który będzie składał się ze specjalnej kamery oraz szeregu czujników, mających na celu alarmowanie o stanie zmęczenia kierowcy.       ADDW to technologia, która ma na celu zapewnienie koncentracji kierowcy podczas jazdy. Działa poprzez rejestrowanie ruchów gałek ocznych za pomocą specjalnej kamery. W przypadku zbyt długiego skierowania wzroku na obszar poniżej deski rozdzielczej, system dźwiękowy włączy się po upływie 3,5 sekundy przy prędkości powyżej 50 km/h lub po 6 sekundach przy niższej prędkości. System ten nie ogranicza się tylko do kamery. Składa się również z sieci czujników, z których część już jest zamontowana na kierownicy, a inne będą tam instalowane. Dzięki temu system jest w stanie wykryć objawy zmęczenia kierowcy - spadek pulsu lub zwiększenie liczby mrugnięć i na tej podstawie wydać komunikat o konieczności odpoczynku. Zgodnie z nowymi przepisami, system ADDW będzie musiał być zamontowany we wszystkich nowych samochodach, które przejdą homologację po 7 lipca 2024 roku, natomiast samochody, które już przeszły homologację  będą musiały być wyposażone w system w ciągu 2 lat. Należy zaznaczyć, że kamera monitorująca uwagę kierowcy nie będzie wykorzystywana do rozpoznawania twarzy, rejestrowania danych biometrycznych ani daktyloskopijnych. Jej priorytetowym zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach.