Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wyjątkowe widowisko historyczne pod Wieżycą już za nami

Wyjątkowe widowisko historyczne pod Wieżycą już za nami

Wyjątkowe widowisko historyczne pod Wieżycą już za nami

6 i 7 lipca 2024 r. odbył się IX Turniej Rycerski pod Wieżycą Śladami kasztelana Świętosława herbu Gryf. Wydarzenie to ściągnęło do wsi Oleśnica rycerstwa rekonstruujące wiek XIII. z całego kraju. Tuż obok repliki średniowiecznego grodu, który kiedyś istniał w Gorzycach przez dwa dni toczyło się wspaniałe widowisko z licznymi pokazami i konkurencjami.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, Poczet Bagiennych z Wieżycy oraz Joannitów z Mielca. Uczestniczyli w nim m.in.: Starosta Dąbrowski, a jednocześnie Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Wojciech z Bagien Maniak.

Celem dwudniowego turnieju rycerskiego było upamiętnienie 750. rocznicy nadania przez Bolesława V kasztelanowi Świętosławowi herbu Gryf ziem okolicznych.

Całe przedsięwzięcie kierowane było do mieszkańców powiatu dąbrowskiego i gości z całego województwa małopolskiego. Oprócz licznych pokazów konkurencji bojowych i sprawnościowych dla rekonstruktorów historycznych wieku XIII odbyły się warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku oraz warsztaty kaligrafii. Nie zabrakło również średniowiecznej muzyki wydobytej z epokowych replik instrumentów. Pierwszy dzień turnieju zakończył się inscenizacją zdobywania grodu w wykonaniu rekonstruktorów historycznych — rycerzy, łuczników i oszczepników w rolach obrońców i najeźdźców.

W drugim dniu, w plenerowym turnieju zmierzyło się kilkudziesięciu łuczników oraz odbył się przemarsz grupy biczowników z publicznością do kaplicy w Oleśnicy. To wydarzenie, które ściągnęło do Oleśnicy rzesze uczestników jest doskonałą formą promocji gminy Olesno i tym samym województwa małopolskiego. Cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami tego niezwykłego wydarzenia, jakim był IX Turniej Rycerski pod Wieżycą.

 


6 i 7 lipca 2024 r. odbył się IX Turniej Rycerski pod Wieżycą Śladami kasztelana Świętosława herbu Gryf. Wydarzenie to ściągnęło do wsi Oleśnica rycerstwa rekonstruujące wiek XIII. z całego kraju. Tuż obok repliki średniowiecznego grodu, który kiedyś istniał w Gorzycach przez dwa dni toczyło się wspaniałe widowisko z licznymi pokazami i konkurencjami. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, Poczet Bagiennych z Wieżycy oraz Joannitów z Mielca. Uczestniczyli w nim m.in.: Starosta Dąbrowski, a jednocześnie Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Wojciech z Bagien Maniak. Celem dwudniowego turnieju rycerskiego było upamiętnienie 750. rocznicy nadania przez Bolesława V kasztelanowi Świętosławowi herbu Gryf ziem okolicznych. Całe przedsięwzięcie kierowane było do mieszkańców powiatu dąbrowskiego i gości z całego województwa małopolskiego. Oprócz licznych pokazów konkurencji bojowych i sprawnościowych dla rekonstruktorów historycznych wieku XIII odbyły się warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku oraz warsztaty kaligrafii. Nie zabrakło również średniowiecznej muzyki wydobytej z epokowych replik instrumentów. Pierwszy dzień turnieju zakończył się inscenizacją zdobywania grodu w wykonaniu rekonstruktorów historycznych — rycerzy, łuczników i oszczepników w rolach obrońców i najeźdźców. W drugim dniu, w plenerowym turnieju zmierzyło się kilkudziesięciu łuczników oraz odbył się przemarsz grupy biczowników z publicznością do kaplicy w Oleśnicy. To wydarzenie, które ściągnęło do Oleśnicy rzesze uczestników jest doskonałą formą promocji gminy Olesno i tym samym województwa małopolskiego. Cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami tego niezwykłego wydarzenia, jakim był IX Turniej Rycerski pod Wieżycą.