1. Spotkanie o powstaniu i działalności Armii Krajowej na Powiślu Dąbrowskim

Spotkanie o powstaniu i działalności Armii Krajowej na Powiślu Dąbrowskim

Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk.

Inicjatorką wydarzenia była Paulina Danisz Opiekun Drużyny Orląt Lubasz.

2 grudnia 2023 r. w Domu Parafialnym Kana w Szczucinie odbyło się spotkanie pt.: „Powstanie i działalność Armii Krajowej z uwzględnieniem terenu Powiśla Dąbrowskiego”. Prelekcje na ten temat wygłosili Maria Pietracha i Przemysław Lisowski. To jedno z cyklu spotkań edukacyjno-historycznych, w trakcie których przekazywanie wiedzy młodszemu pokoleniu staje się najistotniejszą wartością. Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk. Orlęta gościli również m.in.: Strzelców z JS2083 im. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej, Orlęta z Żelazówki na czele z Opiekunami, Dominiką Ulmańską i Pawłem Truchanem, Orlęta z Dąbrowy Tarnowskiej i Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Szkole Podstawowej w Szczucinie z Bożeną Mazur. Inicjatorką wydarzenia była Paulina Danisz Opiekun Drużyny Orląt Lubasz. Maria Pietracha, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  - Okręg Tarnów i Prezes Światowego Związku AK-Koło Szczucin, córka lokalnej poetki Marii Kozaczkowej, patronki Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, pasjonatka działalności społecznej i pracy z młodzieżą. Jest wieloletnią przyjaciółką płk. Zdzisława Baszaka, który w tym roku obchodził 103 urodziny-jego pseudonim ”Pirat”. Był oficerem dywersji obwodu AK Dąbrowa Tarnowska. Jego mama Baszaka pochodziła z Borusowej na Powiślu Dąbrowskim. Pani Maria opowiedziała m.in. o historii Stefanii Hanausek i jej niezłomnym charakterze, która po kampanii wrześniowej pracowała w sekretariacie Landkomisariatu w Dąbrowie Tarnowskiej, przy okazji ratując wiele osób. Była żołnierką Związku Walki Zbrojnej, skazaną na śmierć za szpiegostwo i rozstrzelaną przez Gestapo.   Przemysław Lisowski, genealog pochodzący z Borusowej na Powiślu Dąbrowskim, specjalista od poszukiwań genealogicznych związanych z terenem Galicji oraz dawnym Królestwem Polskim (tzw. Kongresówki), absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i archiwista. W trakcie studiów magisterskich stworzył dysertację podejmującą tematykę historii Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1945-1956. Pasjonat wycieczek górskich- szczególnie i oczywiście naszych Tatr. Pan Przemek opowiedział o Siłach Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego oraz przedstawił nam, między innymi postacie Stefana Roweckiego „Grot”, Tadeusza Komorowskiego „Bór”, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadek” i Rotmistrza Witolda Pileckiego, którzy prawi i odważni, połączeni w służbie obronnej Ojczyzny już na stałe zapisali się na kartach historii dla przyszłych pokoleń.