Patriotyczne wrześniowe uroczystości w Szczucinie
W naszym regionie pielęgnowana jest piękna idea kultu miejsc uświęconych walką, krwią i męczeństwem naszych rodaków. Jednym z takich miejsc jest Kwatera Pamięci Narodowej w Szczucinie, która przypomina o tragicznych wydarzeniach z 12 września 1939 roku. Od wielu lat lokalna społeczność gromadzi się w tym miejscu na Powiatowych Obchodach Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych, aby uczcić pamięć polskich bohaterów, naszych rodaków, którzy zginęli za honor i ojczyznę.
Tegoroczne uroczystości odbyły się 17 września 2023 roku. Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji i organizacji wspólnie z mieszkańcami oddali hołd, tym którzy zginęli 84 lata temu i walczyli o niepodległą Polskę.
W kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny została odprawiona Msza Święta, a przy Kwaterze Pamięci Narodowej odbył się apel patriotyczny.
Z ramienia organizatorów okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, a wszystkich przybyłych powitał Burmistrz Szczucina Jan Sipior.
W imieniu samorządu powiatowego kwiaty i znicze złożyli: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz, Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Kupiec oraz Członek Zarządu Powiatu Kamil Kwiatkowski. Towarzyszył im Kamil Nowak, który reprezentował Poseł na Sejm RP Annę Pieczarkę.
Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.
12 września 1939 roku bez wątpienia zapisał się na kartach historii Powiśla Dąbrowskiego. Niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło do zbrodni w Szczucinie, gdzie spalono budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz.
Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali.
Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, na którym widnieje napis: „ Ś.P. Ok. 70 ŻOŁNIERZY W.P. i CYWILÓW ŻYWCEM SPALONYCH PRZEZ NIEMCÓW W BUDYNKU SZKOLNYM W SZCZUCINIE W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 ZGINĘLI ZA HONOR I OJCZYZNĘ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI” a także szczucińskim cmentarzu żydowskim.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5