Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Szczucinie

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Szczucinie

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Szczucinie

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się nie tylko w stolicy Powiatu Dąbrowskiego, ale również w Szczucinie. 1 sierpnia 2024 roku w godzinie „W” (17.00) oddano hołd  uczestnikom oraz poległym w powstaniu.

Wiązanki i znicze przy Kwaterze Pamięci  Narodowej w Szczucinie złożyli: Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kamil Nowak, Zastępca Burmistrza Szczucina Tomasz Prochazka wraz z Sekretarzem Gminy Marianem Wadasem, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szczucinie Janusz Bukała, przedstawiciele  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów / koło Bolesław Maria Pietracha i Wojciech Dzięgiel oraz delegacja Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Drużyną Orlęta Lubasz.

Następnie w siedzibie Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie dr Marek Jachym wygłosił ciekawą prelekcję poświęconą Powstaniu Warszawskiemu będącemu jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski XX wieku, które pokazało ogromną determinację i odwagę narodu polskiego, a jednocześnie  największym zbrojnym wystąpieniem ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. Wzięli w niej udział mieszkańcy powiatu i zaproszeni goście. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa „Powstanie Warszawskie 1944 - Bitwa o Polskę” przedstawiająca podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

W załączeniu link do wystawy w wersji elektronicznej:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81987,Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-PLEN.html

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się nie tylko w stolicy Powiatu Dąbrowskiego, ale również w Szczucinie. 1 sierpnia 2024 roku w godzinie „W” (17.00) oddano hołd  uczestnikom oraz poległym w powstaniu. Wiązanki i znicze przy Kwaterze Pamięci  Narodowej w Szczucinie złożyli: Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kamil Nowak, Zastępca Burmistrza Szczucina Tomasz Prochazka wraz z Sekretarzem Gminy Marianem Wadasem, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szczucinie Janusz Bukała, przedstawiciele  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnów / koło Bolesław Maria Pietracha i Wojciech Dzięgiel oraz delegacja Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Drużyną Orlęta Lubasz. Następnie w siedzibie Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie dr Marek Jachym wygłosił ciekawą prelekcję poświęconą Powstaniu Warszawskiemu będącemu jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski XX wieku, które pokazało ogromną determinację i odwagę narodu polskiego, a jednocześnie  największym zbrojnym wystąpieniem ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. Wzięli w niej udział mieszkańcy powiatu i zaproszeni goście. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa „Powstanie Warszawskie 1944 - Bitwa o Polskę” przedstawiająca podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W załączeniu link do wystawy w wersji elektronicznej: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81987,Powstanie-Warszawskie-1944-Bitwa-o-Polske-PLEN.html