Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Dziś 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś 85. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 roku wojska III Rzeszy rozpoczęły zbrojną inwazję na Polskę, co dało początek największemu w historii konfliktowi zbrojnemu na świecie, jakim była II wojny światowej. O godzinie 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte, gdzie załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej licząca 182 osoby, bohatersko broniła się przez 7 dni pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego.
 
Niemcy wysłali do walki ok. 3 tys. żołnierzy wspartych działami i artylerią pokładową wspomnianego wcześniej pancernika.
Polscy obrońcy opierali się silnemu ostrzałowi z lądu, powietrza i morza, walcząc w izolacji, bez wytchnienia, dostępu do bieżącej wody i ciepłego posiłku.
 
Henryk Sucharski, urodzony w Gręboszowie, pomimo dominujących sił wroga, zdołał zainspirować żołnierzy do heroicznego oporu.
W rezultacie zaciekłych walk zginęło 15 polskich żołnierzy, a kilkunastu odniosło rany lub zostało kontuzjowanych. W obliczu przeważających sił agresora i braku nadziei na wsparcie, Polacy 7 września o godz. 10:15 podjęli decyzję o kapitulacji.
 
Pomnik obrońcy Westerplatte mieści się przed Szkołą Podstawową w Gręboszowie. Uroczyste odsłonięcie tego pomnika odbyło się 4 września 1994 roku z udziałem weteranów walk. Jest to granitowy pomnik na wysokim postumencie, na którego wierzchołku widnieje popiersie mjra Henryka Sucharskiego, a na czarnej tablicy widnieje napis: „MJR HENRYK SUCHARSKI 1898-1946 SYN ZIEMI GRĘBOSZOWSKIEJ DOWÓDCA OBRONY WESTERPLATTE 1.09-7.09.1939 R.”
 
Oddajmy hołd lokalnym patriotom oraz wszystkim, którzy poświęcili życie w obronie naszej Ojczyzny. Zapalmy znicze i złóżmy kwiaty na cmentarzach wojennych, grobach bohaterów oraz przy pomnikach poległych i tablicach pamiątkowych, które możemy znaleźć w licznych miejscach na Powiślu Dąbrowskim.
 
Pamięć o ich poświęceniu oraz walce o wolność jest naszym obowiązkiem, dlatego zapraszamy do wspólnego upamiętnienia tych, którzy zasłużyli na naszą wdzięczność i szacunek.
 

 

Starosta Dąbrowski wraz z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej zapraszają do uczestnictwa w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Zaproszenie skierowane jest do kombatantów, samorządowców, społeczności szkolnych, dąbrowskich Strzelców, stowarzyszeń i instytucji oraz do wszystkich osób, które zechcą towarzyszyć delegacji samorządowej w uczczeniu tego wydarzenia.

Obchody rocznicowe odbędą się w poniedziałek 2 września br. o godz. 8:45 przed Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w Parku Miejskim im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pamięć ofiar wojny zostanie uczczona poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów.

1 września 1939 roku wojska III Rzeszy rozpoczęły zbrojną inwazję na Polskę, co dało początek największemu w historii konfliktowi zbrojnemu na świecie, jakim była II wojny światowej. O godzinie 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte, gdzie załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej licząca 182 osoby, bohatersko broniła się przez 7 dni pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego.   Niemcy wysłali do walki ok. 3 tys. żołnierzy wspartych działami i artylerią pokładową wspomnianego wcześniej pancernika. Polscy obrońcy opierali się silnemu ostrzałowi z lądu, powietrza i morza, walcząc w izolacji, bez wytchnienia, dostępu do bieżącej wody i ciepłego posiłku.   Henryk Sucharski, urodzony w Gręboszowie, pomimo dominujących sił wroga, zdołał zainspirować żołnierzy do heroicznego oporu. W rezultacie zaciekłych walk zginęło 15 polskich żołnierzy, a kilkunastu odniosło rany lub zostało kontuzjowanych. W obliczu przeważających sił agresora i braku nadziei na wsparcie, Polacy 7 września o godz. 10:15 podjęli decyzję o kapitulacji.   Pomnik obrońcy Westerplatte mieści się przed Szkołą Podstawową w Gręboszowie. Uroczyste odsłonięcie tego pomnika odbyło się 4 września 1994 roku z udziałem weteranów walk. Jest to granitowy pomnik na wysokim postumencie, na którego wierzchołku widnieje popiersie mjra Henryka Sucharskiego, a na czarnej tablicy widnieje napis: „MJR HENRYK SUCHARSKI 1898-1946 SYN ZIEMI GRĘBOSZOWSKIEJ DOWÓDCA OBRONY WESTERPLATTE 1.09-7.09.1939 R.”   Oddajmy hołd lokalnym patriotom oraz wszystkim, którzy poświęcili życie w obronie naszej Ojczyzny. Zapalmy znicze i złóżmy kwiaty na cmentarzach wojennych, grobach bohaterów oraz przy pomnikach poległych i tablicach pamiątkowych, które możemy znaleźć w licznych miejscach na Powiślu Dąbrowskim.   Pamięć o ich poświęceniu oraz walce o wolność jest naszym obowiązkiem, dlatego zapraszamy do wspólnego upamiętnienia tych, którzy zasłużyli na naszą wdzięczność i szacunek.     Starosta Dąbrowski wraz z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej zapraszają do uczestnictwa w uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zaproszenie skierowane jest do kombatantów, samorządowców, społeczności szkolnych, dąbrowskich Strzelców, stowarzyszeń i instytucji oraz do wszystkich osób, które zechcą towarzyszyć delegacji samorządowej w uczczeniu tego wydarzenia. Obchody rocznicowe odbędą się w poniedziałek 2 września br. o godz. 8:45 przed Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy w Parku Miejskim im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Dąbrowie Tarnowskiej. Pamięć ofiar wojny zostanie uczczona poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów.