Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Informacje ogólne

Informacje ogólne

Powiat dąbrowski jest jednym z 22 powiatów należących do województwa małopolskiego. Położony jest w północno-wschodniej części województwa, w obrębie dwóch krain geograficznych - Płaskowyżu Tarnowskiego i Kotliny Sandomierskiej, zwanej Niziną Nadwiślańską. Powiat dąbrowski zajmuje powierzchnię 530 km2.
Zamieszkuje go 59,4 tys. osób (dane GUS z 30.06.2012r.). Swoim zasięgiem obejmuje 7 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin oraz dwa miasta – Dąbrowa Tarnowska i Szczucin.
Stolicą Powiatu jest miasto Dąbrowa Tarnowska.

Od wschodu graniczy z powiatem mieleckim a od południa z powiatem tarnowskim. Naturalnymi granicami z zachodu jest najpiękniejsza górska rzeka Polski - Dunajec, a z północy rzeka Wisła.

Część powiatu ma teren nieco urozmaicony, o lekko pofałdowanych, pagórkowatych wierzchowinach. Resztę obszaru, znacznie rozleglejszą, stanowią nadwiślańskie równiny. Kraina ta zwana jest Powiślem Dąbrowskim.

Na terenie powiatu występują liczne, a niewielkie rzeki wpadające do rzeki Wisły a biorące początek w nieco bardziej wyniesionej, południowej części Powiśla. Największą z nich jest rzeka Breń, płynąca z zachodu ku wschodowi, równolegle do Wisły, przez całą niemal szerokość północnej części powiatu.
Pod względem klimatycznym Powiśle Dąbrowskie zaliczane jest do najcieplejszych okolic Małopolski.
Nieskażone przemysłem tereny są interesujące dla rozwoju rekreacji, sportu, turystyki konnej, rowerowej i pieszej.
Urokliwe lasy i rzeki oraz kolorowe pola uprawne urzekają malowniczymi krajobrazami oraz zaskakują interesującymi pomnikami przyrody, wśród których przeważają dęby szypułkowe, ale są też lipy, jesiony wyniosłe, topole oraz sosny.
Poszukiwacze wrażeń, różnych tajemnic, pięknych widoków czy miejsc historycznych znajdą z pewnością wiele interesujących zabytków dziedzictwa kulturowego i szlaków wartych zobaczenia.

Na terenie powiatu znajduje się jedno z najciekawszych muzeów techniki komunikacyjnej w Polsce - Muzeum Drogownictwa w Szczucinie działające jako Wydział Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Obiekt ten usytuowany jest przy drodze krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Tarnowa. Muzeum gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym jak np. maszyny i urządzenia do budowy dróg i mostów czy dokumenty historyczne.

Do zabytków architektonicznych należy zabytkowa Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, która obecnie działa jako Ośrodek Spotkania Kultur będący miejscem dialogu międzykulturowego.

Niewątpliwie największą atrakcją, obok zabytków architektonicznych i muzealnych, jest wieś Zalipie w gminie Olesno, tzw. "malowana wieś". Nie ma w Polsce drugiej takiej wsi, z tak fantastycznie i zarazem fantazyjnie pomalowanymi domami i zagrodami w oryginalne motywy kwiatowe.

Warto bliżej poznać również historię naszego regionu. Pierwsze wzmianki o najstarszych osadach w powiecie dąbrowskim pochodzą z początków XIII wieku. Z przeszłością Powiatu Dąbrowskiego związane są znane postacie historyczne jak np. Henryk Sucharski, Jakub Bojko, Józef Zauski, a także znana poetka Maria Kozaczkowa.
Na terenie powiatu znajduje się również wiele miejsc pamięci narodowej z okresu I i II wojny światowej.

Powiat dąbrowski to region rolniczy z tradycjami upraw truskawek, ogórków i innych produktów ekologicznej żywności.

Do inwestowania zachęca Specjalna Strefa Ekonomiczna w Dąbrowie Tarnowskiej działająca jako Podstrefa Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powiat dąbrowski posiada bogatą ofertę kulturalną. Organizujemy ciekawe imprezy o charakterze kulturalnym i sportowo – rekreacyjnym. Corocznie w kolejnej gminie powiatu odbywa się Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze. Jest to impreza, podczas której czcimy tradycję dożynek oraz promujemy lokalne przedsiębiorstwa. Do innych imprez kulturalnych organizowanych na terenie naszego powiatu należą m.in.: konkurs Malowana Chata, Wianki nad Wisłą w Szczucinie, Święto Truskawki, Powiatowy Konkurs Palm i Plastyki Obrzędowej.

Powiat dąbrowski jest otwarty i gościnny dla wszystkich, którzy go odwiedzają oraz przyjazny dla chętnych do inwestowania.

Do pobrania: Album fotograficzny - Perły Powiśla Dąbrowskiego Znalezione obrazy dla zapytania ikona pdf

 

Serdecznie zapraszamy do odkrywania uroków Powiśla Dąbrowskiego!