1. Zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych

Zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych

- trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową,

- trzyletnie liceum ogólnokształcące,

- czteroletnie technikum,

Dla osób dorosłych będą organizowane kursy zawodowe.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w systemie kształcenia zawodowego. W zakresie organizacyjnym wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim szkół ponadgimnazjalnych. W wyniku wdrożenia nowych przepisów od dnia 1 września 2012 roku struktura szkolnictwa ponadgimnazjalnego obejmować będzie: - trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową, - trzyletnie liceum ogólnokształcące, - czteroletnie technikum, - szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie o okresie nauczania 2,5 roku. Dla osób dorosłych będą organizowane kursy zawodowe. Obowiązujące przepisy ustawy stanowią, że z dniem 1 września 2012 r. licea profilowane dla młodzieży zostaną zlikwidowane, a w celu ujednolicenia długości cyklu kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych dla młodzieży, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego obowiązane są podjąć uchwały o zamiarze przekształcenia dotychczasowych dwuletnich zasadniczych szkół zawodowych w zasadnicze szkoły zawodowe o trzyletnim cyklu kształcenia. W terminie do 31 sierpnia 2015 roku organy prowadzące mogą przekształcić uzupełniające licea ogólnokształcące dla dorosłych, technika uzupełniające dla dorosłych, technika dla dorosłych w licea ogólnokształcące dla dorosłych. Organy prowadzące muszą podjąć te uchwały co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji lub przekształcenia aby poinformować o tym uczniów, rodziców oraz uzyskać opinię kuratora oświaty. Na spotkaniach Wicestarosty Dąbrowskiego Roberta Pantery z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych poczyniono wspólne ustalenia, że zgodnie z nową ustawą zlikwidowane zostaną licea profilowane, które nie prowadzą kształcenia ze względu na brak naboru do tych szkół. Zasadnicze szkoły zawodowe dwuletnie zostaną przekształcone w szkoły trzyletnie. Ponadto likwidacji od 1 września tego roku ulegnie Technikum Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej znajdujące się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Szkoła ta obecnie prowadzi kształcenie tylko w klasie czwartej. Od trzech lat nie było naboru do tego technikum. Technikum o profilu informatycznym znajduje się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie. Samorząd powiatu dąży do tego, aby dąbrowskie liceum im. Tadeusza Kościuszki prowadziło tylko kształcenie w zakresie liceum ogólnokształcącego zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Dlatego też podjęto decyzję o zamiarze likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Szczucinie i przekształceniu Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Dąbrowie Tarnowskiej w Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Dąbrowie Tarnowskiej. Przez ostatnie lata w szkołach tych nie było prowadzonej nauki ze względu na brak uczniów. Jest ważne, aby I liceum ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki specjalizowało się w przygotowywaniu uczniów do dalszej nauki na uczelniach wyższych. Tym bardziej, że jest to szkoła, która posiada już 90-letnią tradycję. Na spotkaniu ustalono również, że pozostałe szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu będą kształciły w kierunkach zawodowych.