Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zapraszamy na 55 finał konkursu "Malowana Chata"

Zapraszamy na 55 finał konkursu "Malowana Chata"

Zapraszamy na 55 finał konkursu

W dniach 1-3 czerwca zapraszamy do Zalipia na Powiślu Dąbrowskim, gdzie odbędzie się 55. Edycja Konkursu „Malowana Chata”.

Japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Rozpisują się o niej pisma turystyczne na całym świecie. Choć to nie na głównym szlaku, zajeżdżają tu rocznie setki autokarów. Malowane zalipiańskie domy corocznie fotografuje blisko 19 000 turystów z Polski i najodleglejszych miejsc Globu. Najwięcej z krajów niemiecko- i francuskojęzycznych, także z Izraela i drugiej półkuli. Cudzoziemcy stanowią 1/3 tej wielkiej rzeszy odwiedzających Zalipie.

Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, chcąc podtrzymać tą tradycję, organizuje rokrocznie konkurs „Malowana Chata”, w którym udział biorą uczestnicy z całego regionu (w ostatnich latach ponad 100 uczestników!), a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze. Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Przewidywana liczba odwiedzających zmagania, to około 3000 osób, w tym znaczna liczba z zagranicy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r., a od 1978 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Od kilku lat jakość Konkursu jest doceniana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie dotacji na jego realizację.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: www.muzeum.tarnow.pl

W dniach 1-3 czerwca zapraszamy do Zalipia na Powiślu Dąbrowskim, gdzie odbędzie się 55. Edycja Konkursu „Malowana Chata”. Japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi, jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Rozpisują się o niej pisma turystyczne na całym świecie. Choć to nie na głównym szlaku, zajeżdżają tu rocznie setki autokarów. Malowane zalipiańskie domy corocznie fotografuje blisko 19 000 turystów z Polski i najodleglejszych miejsc Globu. Najwięcej z krajów niemiecko- i francuskojęzycznych, także z Izraela i drugiej półkuli. Cudzoziemcy stanowią 1/3 tej wielkiej rzeszy odwiedzających Zalipie. Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, chcąc podtrzymać tą tradycję, organizuje rokrocznie konkurs „Malowana Chata”, w którym udział biorą uczestnicy z całego regionu (w ostatnich latach ponad 100 uczestników!), a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze. Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Przewidywana liczba odwiedzających zmagania, to około 3000 osób, w tym znaczna liczba z zagranicy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r., a od 1978 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Od kilku lat jakość Konkursu jest doceniana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w formie dotacji na jego realizację. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. źródło: www.muzeum.tarnow.pl