Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. WOLONTARIAT EUROPEJSKI

WOLONTARIAT EUROPEJSKI

WOLONTARIAT EUROPEJSKI

Wolontariat Europejski EVS jest drugą Akcją Programu „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on organizacjom wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (np. ekologicznych, socjalnych, kulturalnych).
Wolontariat pozwala na bliższe poznanie samego siebie oraz innych ludzi. To także wielkie wyzwanie, dzięki któremu można uwierzyć w siebie.
Nie wymagana jest bardzo dobra znajomość języka obcego, wystarczy jedynie silna motywacja.

Wolontariusze z Polski mogą wyjeżdżać do krajów Unii Europejskiej na czas: od 2 tygodni do 12 miesięcy.
Każdy wolontariusz zanim wyjedzie musi być naprawdę pewien, że jest gotów do pracy na rzecz innych! Dlatego ważne jest aby wybrać projekt zgodny ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami.


1. Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Korzyści jakie daje wyjazd w ramach Wolontariatu Europejskiego to przede wszystkim: 

  • Wszechstronny rozwój
  • Możliwość sprawdzenia siebie
  • Nauka/doskonalenie języka
  • Poznanie innych kultur
  • Nowe kontakty i przyjaźnie 
  • Nauka i doświadczenie zwiększające szansę znalezienia pracy 
  •  Nowe pomysły i zainteresowania 
  •  Możliwość wyrażenia solidarności z innymi, zwłaszcza potrzebującymi


    2. Kto może być wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy w wieku 18-30 lat, kto chce poświęcić swój czas
na zaangażowanie się w projekt społeczny. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją projektu (pokrywane są koszty ich podróży, wyżywienia, zakwaterowania, ubezpieczenia; wolontariusze otrzymują także comiesięczne kieszonkowe).

3. Jakie obowiązki ma wolontariusz?
 

Wolontariusze poświęcają swój czas i pracę na rzecz projektu, który przynosi korzyści społeczności lokalnej, w zamian za możliwość ćwiczenia swych umiejętności, zdobycia "kapitału" przydatnego w życiu społecznym i kulturalnym oraz inwestowania w swoją przyszłość. W trakcie pracy ochotniczej wolontariusze wykonują przydzielone im praktyczne zadania i - w kategoriach bardziej ogólnych - mają obowiązek działać dla dobra przyjmującej ich organizacji i społeczności.

4. Co wolontariusz ma zapewnione? 

  • Szkolenie przygotowawcze (przed wyjazdem)
  • Szkolenie wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego)
  •  Spotkanie w połowie trwania projektu (w przypadku projektów długoterminowych)

Kursy i szkolenia w trakcie projektu (językowy, praktyczne,...)

WOLONTARIUSZ MA POKRYTE WSZYSTKIE KOSZTY POBYTU:

1. Ubezpieczenie
2. Koszty podroży, szkolenia
3. Wyżywienie i zakwaterowanie
4. Kieszonkowe

Ponadto wolontariusz ma zapewnione:
 
- wsparcie ze strony przydzielonego opiekuna (tzw. mentora oraz koordynatora działań);

- możliwość kontynuacji działań o charakterze międzynarodowym;

- certyfikat zaświadczający o udziale w Programie „Młodzież w działaniu” – Wolontariat Europejski EVS, tzw. Youthpass.

5. Na jakich zasadach opiera się Wolontariat Europejski?

Wolontariat Europejski EVS jest drugą Akcją  Programu  „Młodzież w działaniu”.
Umożliwia on organizacjom wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (np. ekologicznych, socjalnych, kulturalnych) oraz goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w już istniejących organizacjach i instytucjach non-profit.
 
W każdym projekcie uczestniczy czterech partnerów: wolontariusz, organizacja wysyłająca, organizacja koordynująca oraz organizacja goszcząca. Ważnym zastrzeżeniem programu EVS jest to, że praca wolontariuszy nie może zastępować czyjejś pracy etatowej.

Do głównych zasad Wolontariatu Europejskiego należą:

1. Zapewnianie młodym ludziom warunków do poza formalnej nauki w kontekście interkulturowym, która ułatwia ich integrację społeczną, zachęca do aktywnego uczestnictwa, zwiększa szansę znalezienia pracy zarobkowej i stwarza możliwość wyrażenia solidarności z innymi ludźmi,
 
2. Wspieranie rozwoju społeczności lokalnych,
 
3. Zachęcanie do tworzenia nowych grup partnerskich oraz wymiany doświadczeń i sprawdzonych praktyk między partnerami.

Wolontariusz może uczestniczyć w pracach i działaniach, które odpowiadają podanym niżej zasadom ogólnym określonym przez ustawę dotycząca EVS.
 
Prace (działania) te:

1. Mają miejsce w innym kraju niż kraj, w którym wolontariusz mieszka;
2. Nie przynoszą zysku i są realizowane przez wolontariusza nieodpłatnie;
3. Przynoszą dodatkowe korzyści społeczności lokalnej;
4. Nie zastępują wolontariuszowi pracy zarobkowej i nie są wykonywane przez wolontariusza jako „zastępstwo” dla innej osoby;
5. Trwają przez ograniczony czas (maksymalnie 12 miesięcy).

6. Jakie są rodzaje projektów?

Prace prowadzone w ramach wolontariatu mogą dotyczyć takich dziedzin i aspektów, jak: 

  • Środowisko naturalne
  • Kultura, sztuka, muzyka 
  • Zajęcia z dziećmi, młodzieżą, ludźmi starszymi
  • Działania przeciwko rasizmowi, uzależnieniom 
  • Zdrowie
  • Informacja europejska 
  • Media, komunikacja 
  •  Sport i rekreacja
  • Bezrobocie i/lub bezdomność
  • Oraz wiele innych…

    7. Krok po kroku jak zostać wolontariuszem...

• Kontakt z Organizacją Wysyłającą – jeśli jesteś zainteresowany/a wyjazdem na Wolontariat Europejski powinieneś zgłosić swój zamiar Europejskiemu Forum Młodzieży czyli przyjść do biura, zadzwonić lub napisać e- maila w tej sprawie.

• Wypełnij aplikację EFM-u
 
• Szukanie projektu odbywa się po złożeniu wyżej wymienionych dokumentów

• Po znalezieniu projektu następuje szkolenie przygotowawcze organizowane przez Narodową Agencję.
 
• Wyjazd!!!


KONTAKT

Europejskie Forum Młodzieży
Pl. Wolności 5/5; 57-500 Bystrzyca Kłodzka

e-mail: sending@efm.org.pl; wolontariat@efm.org.pl; efm@efm.org.pl

tel./fax: 074/ 811 13 99 – Karolina Góral-Bernacka i Mariola Nicoś

Adam Jaśnikowski (dyrektor EFM) – 608 320 983

www.efm.org.pl   



OPISY PROJEKTÓW

Czechy: W ramach projektu „AMICUS” posiadamy jedno wolne miejsce na okres 3 miesięcy w przepięknej, cichej, małej miejscowości Kosteleckie Horky niedaleko polskiej granicy. Jest to projekt ekologiczny, miejscem pracy jest stare muzeum. Cały projekt opiera się głównie na pracy blisko natury praca ze zwierzętami, oprowadzanie zielnych szkół, pomoc w utrzymaniu czystości w muzeum oraz lekkie prace remontowe.

Daty projektowe 20 września-20 grudnia w Czechach
Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r. 

Francja: W ramach projektu „EVS” posiadamy jedno wolne miejsce na okres 6 miesięcy oraz jedno wolne miejsce na okres 12 miesięcy w przepięknym zakątku w północno-wschodniej części Francji – w miejscowości Metz.
 Jest to projekt społeczny, miejscem pracy jest szkoła – praca z dziećmi w wieku szkolnym, spędzanie z nimi ich czasu wolnego, organizacja gier i zabaw edukacyjnych.

Daty projektowe: od 1 października na 6 miesięcy i 12 miesięcy
Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r. 

Rumunia: W ramach programy „AMICUS” posiadamy wolne miejsce na 3 miesięczny projekt w miejscowości Baia Mare w Transylwanii. Do zadań wolontariuszy należy praca w szkole z dziećmi, organizowanie im gier i zabaw, uczenie ich podstawowych zwrotów w języku angielskim.

Daty projektowe: 20 września – 20 grudnia w Rumunii
Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r. 

Niemcy: projekty związane z pracą z dziećmi w przedszkolach, szkołach i w ośrodkach z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Wyjazdy na projekt do Niemiec na 6-12 miesięcy od 1 lutego 2011 roku. 


Kieszonkowe:
Wolontariusz podczas pobytu za granicą otrzymuje kieszonkowe, w każdym kraju jest inna stawka wypłacanych pieniędzy zależy to od poziomu życia w danym, kraju.

 W Czechach jest to 95 euro na miesiąc, Rumunii 60 euro, natomiast we Francji 125 euro. Pieniądze są wypłacane na miejscu przez organizację goszcząca.
100% kosztów dojazdu i powrotu z projektu jest pokrywane przez UE.
Wolontariusz ma również zapewnione wyżywienie podczas pobytu na projekcie i zakwaterowanie, jest ubezpieczony w towarzystwie ubezpieczeniowym AXA.


Wolontariat Europejski EVS jest drugą Akcją Programu „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on organizacjom wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (np. ekologicznych, socjalnych, kulturalnych). Wolontariat pozwala na bliższe poznanie samego siebie oraz innych ludzi. To także wielkie wyzwanie, dzięki któremu można uwierzyć w siebie. Nie wymagana jest bardzo dobra znajomość języka obcego, wystarczy jedynie silna motywacja. Wolontariusze z Polski mogą wyjeżdżać do krajów Unii Europejskiej na czas: od 2 tygodni do 12 miesięcy. Każdy wolontariusz zanim wyjedzie musi być naprawdę pewien, że jest gotów do pracy na rzecz innych! Dlatego ważne jest aby wybrać projekt zgodny ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami. 1. Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Korzyści jakie daje wyjazd w ramach Wolontariatu Europejskiego to przede wszystkim:  Wszechstronny rozwój Możliwość sprawdzenia siebie Nauka/doskonalenie języka Poznanie innych kultur Nowe kontakty i przyjaźnie  Nauka i doświadczenie zwiększające szansę znalezienia pracy   Nowe pomysły i zainteresowania   Możliwość wyrażenia solidarności z innymi, zwłaszcza potrzebującymi 2. Kto może być wolontariuszem? Wolontariuszem może zostać każdy w wieku 18-30 lat, kto chce poświęcić swój czas na zaangażowanie się w projekt społeczny. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją projektu (pokrywane są koszty ich podróży, wyżywienia, zakwaterowania, ubezpieczenia; wolontariusze otrzymują także comiesięczne kieszonkowe). 3. Jakie obowiązki ma wolontariusz? Wolontariusze poświęcają swój czas i pracę na rzecz projektu, który przynosi korzyści społeczności lokalnej, w zamian za możliwość ćwiczenia swych umiejętności, zdobycia "kapitału" przydatnego w życiu społecznym i kulturalnym oraz inwestowania w swoją przyszłość. W trakcie pracy ochotniczej wolontariusze wykonują przydzielone im praktyczne zadania i - w kategoriach bardziej ogólnych - mają obowiązek działać dla dobra przyjmującej ich organizacji i społeczności. 4. Co wolontariusz ma zapewnione?  Szkolenie przygotowawcze (przed wyjazdem) Szkolenie wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego)  Spotkanie w połowie trwania projektu (w przypadku projektów długoterminowych) Kursy i szkolenia w trakcie projektu (językowy, praktyczne,...) WOLONTARIUSZ MA POKRYTE WSZYSTKIE KOSZTY POBYTU: 1. Ubezpieczenie 2. Koszty podroży, szkolenia 3. Wyżywienie i zakwaterowanie 4. Kieszonkowe Ponadto wolontariusz ma zapewnione: - wsparcie ze strony przydzielonego opiekuna (tzw. mentora oraz koordynatora działań); - możliwość kontynuacji działań o charakterze międzynarodowym; - certyfikat zaświadczający o udziale w Programie „Młodzież w działaniu” – Wolontariat Europejski EVS, tzw. Youthpass. 5. Na jakich zasadach opiera się Wolontariat Europejski? Wolontariat Europejski EVS jest drugą Akcją  Programu  „Młodzież w działaniu”. Umożliwia on organizacjom wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (np. ekologicznych, socjalnych, kulturalnych) oraz goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w już istniejących organizacjach i instytucjach non-profit. W każdym projekcie uczestniczy czterech partnerów: wolontariusz, organizacja wysyłająca, organizacja koordynująca oraz organizacja goszcząca. Ważnym zastrzeżeniem programu EVS jest to, że praca wolontariuszy nie może zastępować czyjejś pracy etatowej. Do głównych zasad Wolontariatu Europejskiego należą: 1. Zapewnianie młodym ludziom warunków do poza formalnej nauki w kontekście interkulturowym, która ułatwia ich integrację społeczną, zachęca do aktywnego uczestnictwa, zwiększa szansę znalezienia pracy zarobkowej i stwarza możliwość wyrażenia solidarności z innymi ludźmi, 2. Wspieranie rozwoju społeczności lokalnych, 3. Zachęcanie do tworzenia nowych grup partnerskich oraz wymiany doświadczeń i sprawdzonych praktyk między partnerami. Wolontariusz może uczestniczyć w pracach i działaniach, które odpowiadają podanym niżej zasadom ogólnym określonym przez ustawę dotycząca EVS. Prace (działania) te: 1. Mają miejsce w innym kraju niż kraj, w którym wolontariusz mieszka; 2. Nie przynoszą zysku i są realizowane przez wolontariusza nieodpłatnie; 3. Przynoszą dodatkowe korzyści społeczności lokalnej; 4. Nie zastępują wolontariuszowi pracy zarobkowej i nie są wykonywane przez wolontariusza jako „zastępstwo” dla innej osoby; 5. Trwają przez ograniczony czas (maksymalnie 12 miesięcy). 6. Jakie są rodzaje projektów? Prace prowadzone w ramach wolontariatu mogą dotyczyć takich dziedzin i aspektów, jak:  Środowisko naturalne Kultura, sztuka, muzyka  Zajęcia z dziećmi, młodzieżą, ludźmi starszymi Działania przeciwko rasizmowi, uzależnieniom  Zdrowie Informacja europejska  Media, komunikacja   Sport i rekreacja Bezrobocie i/lub bezdomność Oraz wiele innych… 7. Krok po kroku jak zostać wolontariuszem... • Kontakt z Organizacją Wysyłającą – jeśli jesteś zainteresowany/a wyjazdem na Wolontariat Europejski powinieneś zgłosić swój zamiar Europejskiemu Forum Młodzieży czyli przyjść do biura, zadzwonić lub napisać e- maila w tej sprawie. • Wypełnij aplikację EFM-u • Szukanie projektu odbywa się po złożeniu wyżej wymienionych dokumentów • Po znalezieniu projektu następuje szkolenie przygotowawcze organizowane przez Narodową Agencję. • Wyjazd!!! KONTAKT Europejskie Forum Młodzieży Pl. Wolności 5/5; 57-500 Bystrzyca Kłodzka e-mail: sending@efm.org.pl; wolontariat@efm.org.pl; efm@efm.org.pl tel./fax: 074/ 811 13 99 – Karolina Góral-Bernacka i Mariola Nicoś Adam Jaśnikowski (dyrektor EFM) – 608 320 983 www.efm.org.pl   OPISY PROJEKTÓWCzechy: W ramach projektu „AMICUS” posiadamy jedno wolne miejsce na okres 3 miesięcy w przepięknej, cichej, małej miejscowości Kosteleckie Horky niedaleko polskiej granicy. Jest to projekt ekologiczny, miejscem pracy jest stare muzeum. Cały projekt opiera się głównie na pracy blisko natury praca ze zwierzętami, oprowadzanie zielnych szkół, pomoc w utrzymaniu czystości w muzeum oraz lekkie prace remontowe. Daty projektowe 20 września-20 grudnia w Czechach Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r.  Francja: W ramach projektu „EVS” posiadamy jedno wolne miejsce na okres 6 miesięcy oraz jedno wolne miejsce na okres 12 miesięcy w przepięknym zakątku w północno-wschodniej części Francji – w miejscowości Metz. Jest to projekt społeczny, miejscem pracy jest szkoła – praca z dziećmi w wieku szkolnym, spędzanie z nimi ich czasu wolnego, organizacja gier i zabaw edukacyjnych. Daty projektowe: od 1 października na 6 miesięcy i 12 miesięcy Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r.  Rumunia: W ramach programy „AMICUS” posiadamy wolne miejsce na 3 miesięczny projekt w miejscowości Baia Mare w Transylwanii. Do zadań wolontariuszy należy praca w szkole z dziećmi, organizowanie im gier i zabaw, uczenie ich podstawowych zwrotów w języku angielskim. Daty projektowe: 20 września – 20 grudnia w Rumunii Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2010r.  Niemcy: projekty związane z pracą z dziećmi w przedszkolach, szkołach i w ośrodkach z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Wyjazdy na projekt do Niemiec na 6-12 miesięcy od 1 lutego 2011 roku.  Kieszonkowe: Wolontariusz podczas pobytu za granicą otrzymuje kieszonkowe, w każdym kraju jest inna stawka wypłacanych pieniędzy zależy to od poziomu życia w danym, kraju. W Czechach jest to 95 euro na miesiąc, Rumunii 60 euro, natomiast we Francji 125 euro. Pieniądze są wypłacane na miejscu przez organizację goszcząca. 100% kosztów dojazdu i powrotu z projektu jest pokrywane przez UE. Wolontariusz ma również zapewnione wyżywienie podczas pobytu na projekcie i zakwaterowanie, jest ubezpieczony w towarzystwie ubezpieczeniowym AXA.