1. Wkrótce Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie

Wkrótce Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie

files/aktualnosci/2015/06_czerwiec/22_Wkrotce_Dzien_kultury_Powisla_w_Budapeszcie/plakat_dni powisla_w_budapeszcie.jpg

27 czerwca 2015 r. odbędzie się „Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie", będący prezentacją tradycji i kultury regionu województwa małopolskiego i Powiśla Dąbrowskiego wśród mieszkańców Węgier. Przedsięwzięcie to towarzyszy tegorocznym „Dniom Kultury Polskiej" organizowanym w XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentőrinc – Pestszentimre. W najbliższą sobotę, 27 czerwca na Placu Przed Bazyliką Świętego Stefana, przedstawiciele naszego powiatu zaprezentują dorobek kulturalny, tradycje oraz kuchnię regionalną Powiśla Dąbrowskiego. Wystąpi także kapela podwórkowa „Wiarusy" z powiatu dąbrowskiego oraz zespoły „Kleksiki", „Polonez" i „Wisła". Świętowaniu będzie towarzyszył uroczysty pochód w asyście średniowiecznych rycerzy i Strażaków Korony do pałacu Duna Palota. W tym dniu wręczone zostaną również nagrody „Św. Władysława" i „Za zasługi dla Polonii". „Dzień kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie" skierowany jest do wszystkich mieszkańców XVIII Dzielnicy Budapesztu, a szczególnie dla mieszkającej tam polonii. Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Powiat dąbrowski od 2000 roku współpracuje z XVIII Dzielnicą Budapesztu, dlatego ważne jest prezentowanie kultury Powiśla Dąbrowskiego i Małopolski wśród jej mieszkańców. Zwiększanie świadomości mieszkańców zaprzyjaźnionego samorządu w obszarze kultury naszego regionu prowadzi do budowania i projektowania nowych, aktywnych relacji z naszym powiatem.