Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Warsztaty historyczne i Turniej Rycerski na zamku w Dębnie

Warsztaty historyczne i Turniej Rycerski na zamku w Dębnie

Warsztaty historyczne i Turniej Rycerski na zamku w Dębnie

W ramach projektu FIO „Forum Kobiet Aktywnych Powiatu Dąbrowskiego", którego autorką jest Marta Kądzielawska sołtys wsi Oleśnica, kolejnych 40 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Oleśnie, ma możliwość korzystania z bezpłatnych zajęć z zakresu edukacji historycznej.

Projekt zatytułowany jest „Poznaj Grododzierżcę swego - 730 rocznica objęcia kasztelanii wiślickiej przez Świętosława Gryfitę" i nawiązuje do dziejów mało znanej postaci kasztelana (czyli grododzierżcy) herbu gryf, żyjącego w końcu wieku XIII-tego. To druga po Świętopełku można osoba związana z naszymi terenami , znana z najstarszych zachowanych dokumentów. Był on w kolejnych latach zarówno kasztelanem wojnickim jak i wiślickim, co zainspirowało autorkę do zaproponowania cyklu spotkań z uczniami w miejscach związanych z jego działalnością.

Pierwsze spotkanie odbyło się na zamku w Dębnie podczas dorocznego Turnieju Rycerskiego i obejmowało oprócz obejrzenia walk turniejowych i zwiedzania zamku, pobyt na zainscenizowanym specjalne na tę okazję dworze Świętosława Gryfity oraz poczęstunek.

Poczet Bagiennych z Wieżycy wraz z Bractwem św. Jakuba w Rzuchowej jako Poczet Świętosława Gryfity, wspierany przez Braci Dobrzyńskich - animował te działania w ramach wolontariatu.

Przejazd uczestników projektu został sfinansowany przez Urząd Gminy w Oleśnie, a całość odbyła się we współpracy z operatorem projektu Fundacją Rozwoju Środowisk Lokalnych Podpora i Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno.

Poczet Bagiennych z Wieżycy jest bardzo wdzięczny Muzeum Okręgowemu w Tarnowie i kierownictwu dębińskiego zamku za wydanie zgody na zorganizowanie warsztatów edukacyjnych na niespotykaną skalę, dzięki możliwości nieodpłatnego, całodziennego wykorzystania Sali Rycerskiej jako siedziby dworu Świętosława.

Drugie spotkanie, w ramach projektu, odbędzie się niebawem pod Wieżycą we wsi Oleśnica w gminie Olesno, w formie średniowiecznych warsztatów kulinarnych.

Poczet Bagiennych z Wieżycy

W ramach projektu FIO „Forum Kobiet Aktywnych Powiatu Dąbrowskiego", którego autorką jest Marta Kądzielawska sołtys wsi Oleśnica, kolejnych 40 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Oleśnie, ma możliwość korzystania z bezpłatnych zajęć z zakresu edukacji historycznej. Projekt zatytułowany jest „Poznaj Grododzierżcę swego - 730 rocznica objęcia kasztelanii wiślickiej przez Świętosława Gryfitę" i nawiązuje do dziejów mało znanej postaci kasztelana (czyli grododzierżcy) herbu gryf, żyjącego w końcu wieku XIII-tego. To druga po Świętopełku można osoba związana z naszymi terenami , znana z najstarszych zachowanych dokumentów. Był on w kolejnych latach zarówno kasztelanem wojnickim jak i wiślickim, co zainspirowało autorkę do zaproponowania cyklu spotkań z uczniami w miejscach związanych z jego działalnością. Pierwsze spotkanie odbyło się na zamku w Dębnie podczas dorocznego Turnieju Rycerskiego i obejmowało oprócz obejrzenia walk turniejowych i zwiedzania zamku, pobyt na zainscenizowanym specjalne na tę okazję dworze Świętosława Gryfity oraz poczęstunek. Poczet Bagiennych z Wieżycy wraz z Bractwem św. Jakuba w Rzuchowej jako Poczet Świętosława Gryfity, wspierany przez Braci Dobrzyńskich - animował te działania w ramach wolontariatu. Przejazd uczestników projektu został sfinansowany przez Urząd Gminy w Oleśnie, a całość odbyła się we współpracy z operatorem projektu Fundacją Rozwoju Środowisk Lokalnych Podpora i Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Poczet Bagiennych z Wieżycy jest bardzo wdzięczny Muzeum Okręgowemu w Tarnowie i kierownictwu dębińskiego zamku za wydanie zgody na zorganizowanie warsztatów edukacyjnych na niespotykaną skalę, dzięki możliwości nieodpłatnego, całodziennego wykorzystania Sali Rycerskiej jako siedziby dworu Świętosława. Drugie spotkanie, w ramach projektu, odbędzie się niebawem pod Wieżycą we wsi Oleśnica w gminie Olesno, w formie średniowiecznych warsztatów kulinarnych. Poczet Bagiennych z Wieżycy