Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Walka o dąbrowski sąd

Walka o dąbrowski sąd

Pomimo zaangażowania wielu osób w tym również Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego nie udało się uratować od reorganizacji Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 1 stycznia 2013r. funkcjonują w nim wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Tarnowie: z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego, karnego skarbowego i spraw wykroczeniowych. Jest również Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich oraz Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych.

Sąd w Dąbrowie Tarnowskiej nie jest jedynym takim sądem, który został zreorganizowany. Dlatego przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, w których zreorganizowane zostały sądy rejonowe uczestniczyli w dniu 22 stycznia w spotkaniu w Sejmie zorganizowanym przez klub parlamentarny PSL. W spotkaniu tym uczestniczył również Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Uczestniczył w tym spotkaniu poseł SLD Ryszard Kalisz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, który jednoznacznie stwierdził, że reorganizacja została przeprowadzona niezgodnie z Konstytucją. Powstaje więc pytanie, czy nie należało najpierw sprawdzić rozstrzygnięć wszystkich instytucji, w tym Trybunału Konstytucyjnego, a dopiero później wprowadzać zmiany ustrojowe?mówi starosta, Tadeusz Kwiatkowski.

Na zlecenie Kancelarii Sejmu prof. zw. dr hab. Bogusław Banaszak z Instytutu Nauk Prawno-Ustrojowych Uniwersytetu Wrocławskiego przygotował opinię prawną „Czy Konstytucja RP wymusza na ustawodawcy ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości sądów powszechnych?", w której opisał m.in. kilka podstawowych zasad zawartych w Konstytucji RP związanych z funkcjonowaniem sądów powszechnych.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie ustępuje od wprowadzenia w życie obywatelskiej ustawy dotyczącej ustroju sądownictwa.

Reorganizacja sądów powoduje i takie komplikacje, jak sprawy własnościowe. – Niektórzy z obecnych na spotkaniu samorządowców podkreślali, że samorządy kiedyś przekazały sądom pewien majątek z myślą, że będzie on służył działalności sądów rejonowych w danej miejscowości. Teraz wycofują te decyzje, gdyż przekazane mienie jest według nich wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniemmówi starosta Kwiatkowski. – Okazuje się również, że 80 sędziów złożyło prośby o przejście w stan spoczynku, a około 250 złożyło do Sądu Najwyższego skargi na przeprowadzone zmiany.

Pomimo zaangażowania wielu osób w tym również Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego nie udało się uratować od reorganizacji Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 1 stycznia 2013r. funkcjonują w nim wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Tarnowie: z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego, karnego skarbowego i spraw wykroczeniowych. Jest również Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich oraz Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych. Sąd w Dąbrowie Tarnowskiej nie jest jedynym takim sądem, który został zreorganizowany. Dlatego przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych, w których zreorganizowane zostały sądy rejonowe uczestniczyli w dniu 22 stycznia w spotkaniu w Sejmie zorganizowanym przez klub parlamentarny PSL. W spotkaniu tym uczestniczył również Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Uczestniczył w tym spotkaniu poseł SLD Ryszard Kalisz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, który jednoznacznie stwierdził, że reorganizacja została przeprowadzona niezgodnie z Konstytucją. Powstaje więc pytanie, czy nie należało najpierw sprawdzić rozstrzygnięć wszystkich instytucji, w tym Trybunału Konstytucyjnego, a dopiero później wprowadzać zmiany ustrojowe?– mówi starosta, Tadeusz Kwiatkowski. Na zlecenie Kancelarii Sejmu prof. zw. dr hab. Bogusław Banaszak z Instytutu Nauk Prawno-Ustrojowych Uniwersytetu Wrocławskiego przygotował opinię prawną „Czy Konstytucja RP wymusza na ustawodawcy ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości sądów powszechnych?", w której opisał m.in. kilka podstawowych zasad zawartych w Konstytucji RP związanych z funkcjonowaniem sądów powszechnych. Polskie Stronnictwo Ludowe nie ustępuje od wprowadzenia w życie obywatelskiej ustawy dotyczącej ustroju sądownictwa. Reorganizacja sądów powoduje i takie komplikacje, jak sprawy własnościowe. – Niektórzy z obecnych na spotkaniu samorządowców podkreślali, że samorządy kiedyś przekazały sądom pewien majątek z myślą, że będzie on służył działalności sądów rejonowych w danej miejscowości. Teraz wycofują te decyzje, gdyż przekazane mienie jest według nich wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem – mówi starosta Kwiatkowski. – Okazuje się również, że 80 sędziów złożyło prośby o przejście w stan spoczynku, a około 250 złożyło do Sądu Najwyższego skargi na przeprowadzone zmiany.