1. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w powiecie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w powiecie

20 czerwca 2019 roku w stolicy powiatu uroczyście obchodzono Boże Ciało. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim dla uczczenia Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. We wszystkich parafiach odbyły się tradycyjne Procesje Eucharystyczne z Najświętszym Sakramentem, ulicami miast i wsi. Po uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez proboszcza dąbrowskiej parafii odbyła się Procesja Eucharystyczna ulicami miasta do czterech pięknie przygotowanych ołtarzy polowych. Tradycyjnie trasa procesji prowadziła ulicami: Zamkową, Grunwaldzką, Kościuszki, Rynkiem przed Urzędem Miejskim, Jagiellońską, św. Jana, Berka Joselewicza, ponownie Rynkiem, Kościuszki, Grunwaldzką i Zamkową do Kościoła NMP Szkaplerznej. Budynki na ścieżce procesji były udekorowane emblematami i obrazami religijnymi. Na szczególnej dla katolików uroczystości zgromadzili się rzesze parafian, księża, siostry zakonne, ministranci, dzieci w strojach pierwszokomunijnych i krakowskich sypiące kwiaty, orkiestra Dąbrowskiego Domu Kultury, chór parafialny, poczty sztandarowe stowarzyszeń parafialnych, Cech Rzemiosł Różnych. W procesji uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządu powiatowego i gminnego wraz z rodzinami. Jest już tradycją, że ołtarze polowe w Dąbrowie Tarnowskiej wykonują instytucje zlokalizowane w mieście. Pierwszy ołtarz został zbudowany na frontonie budynku Urzędu Miejskiego. Wykonali go samorządowcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Drugi ołtarz przy ul. Jagiellońskiej wykonał Chór Parafialny, trzeci ołtarz Starostwo Powiatowe wraz z Urzędem Skarbowym przed swoją siedzibą, czwarty ołtarz wznieśli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych przed swoją siedzibą w Rynku.