1. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Siedziba Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej

ul. Wyszyńskiego 2,

33-200 Dąbrowa Tarnowska

od poniedziałku 24 lutego 2014 r. do piątku 28 lutego 2014 r.

w godzinach od 9:00 do 15:00

dyżurni prokuratorzy i asesorzy

Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

ul. Berka Joselewicza 4,

33-200 Dąbrowa Tarnowska

od poniedziałku 24 lutego 2014 r. do piątku 28 lutego 2014 r.

w godzinach od 10.00 do 18.00

wyznaczeni policjanci KPP w Dąbrowie Tarnowskiej

w sobotę 1 marca br.

w godzinach od 10:00 do 13:00.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej

ul. Berka Joselewicza 5,

33-200 Dąbrowa Tarnowska

24 lutego 2014 r. (poniedziałek)

od 8:00 do16:00

pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej

25 lutego – 28 lutego 2014 r.

(wtorek – piątek)

od 7:30  do 15:30

Punkt Interwencji Kryzysowej

ul. Piłsudskiego 54,

33-200 Dąbrowa Tarnowska.

25.02.2014 r. (wtorek) godz. 8.00-11.00

psycholog

26.02.2014  (środa) godz. 16.00-18.00

specjalista pracy socjalnej

27.02.2014 (czwartek) godz. 16.00-19.00

prawnik

Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem." W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się po poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r. W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i jest związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce ten dzień jest również ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). Podstawowym celem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie powiatu dąbrowskiego. Na terenie powiatu dąbrowskiego w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym włączyli się: Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej, Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej i Punkt Interwencji Kryzysowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram, zaplanowanych na przyszły tydzień dyżurów, podczas których osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnego specjalistycznego poradnictwa, dotyczącego głównie praw pokrzywdzonych i możliwości ich realizacji w konkretnych przypadkach: Miejsce Data dyżuru Porad udzielają: Siedziba Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej ul. Wyszyńskiego 2, 33-200 Dąbrowa Tarnowska od poniedziałku 24 lutego 2014 r. do piątku 28 lutego 2014 r.   w godzinach od 9:00 do 15:00   dyżurni prokuratorzy i asesorzy Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej ul. Berka Joselewicza 4, 33-200 Dąbrowa Tarnowska   od poniedziałku 24 lutego 2014 r. do piątku 28 lutego 2014 r.  w godzinach od 10.00 do 18.00   wyznaczeni policjanci KPP w Dąbrowie Tarnowskiej w sobotę 1 marca br. w godzinach od 10:00 do 13:00. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej ul. Berka Joselewicza 5, 33-200 Dąbrowa Tarnowska   24 lutego 2014 r. (poniedziałek)   od 8:00 do16:00    pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej 25 lutego – 28 lutego 2014 r. (wtorek – piątek)   od 7:30  do 15:30 Punkt Interwencji Kryzysowej ul. Piłsudskiego 54, 33-200 Dąbrowa Tarnowska.   25.02.2014 r. (wtorek) godz. 8.00-11.00 psycholog 26.02.2014  (środa) godz. 16.00-18.00 specjalista pracy socjalnej 27.02.2014 (czwartek) godz. 16.00-19.00 prawnik   Ministerstwo Sprawiedliwości informuje także o dyżurujących i jednocześnie koordynujących obchody tegorocznego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Lista Ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl Na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl znajdują się także informacje o prawach osób pokrzywdzonych przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego", baza danych o instytucjach i organizacjach pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej, z podziałem na województwa. Na stronie tej można również uzyskać informacje na temat kategorii przestępstw (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu – nieumyślne spowodowanie śmierci, zabójstwo, bójka i pobicie, uszkodzenie ciała; przestępstwa przeciwko wolności – stalking, pozbawienie wolności, groźba karalna, handel ludźmi; przestępstwa seksualne – zgwałcenie, nadużycie zależności, obcowanie z małoletnim, kazirodztwo; przeciwko rodzinie i opiece – porzucenie, uprowadzenie, zatrzymanie, znęcanie się, uchylanie się od alimentów; przemoc domowa – fizyczna, psychiczna, materialna; przestępstwa przeciwko mieniu – oszustwo, uszkodzenie mienia, przestępstwa rozbójnicze, kradzież, przywłaszczenie). Można tu również pobrać wzory dokumentów mogących być pomocnymi przy dochodzeniu swoich praw. Podstawowym założeniem jest, aby strona służyła przede wszystkim społeczeństwu, w tym osobom pokrzywdzonym przestępstwem, a nie profesjonalistom. Dlatego też umieszczane na niej informacje przekazane są prostym, komunikatywnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich, którzy nie mają prawniczego przygotowania.