Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Turniej rycerzy i wojów pod Wieżycą

Turniej rycerzy i wojów pod Wieżycą

Turniej rycerzy i wojów pod Wieżycą

W dniu 20 września 2014 r. na przedpolu grodu powstającego w Oleśnicy odbył się kolejny Turniej Rycerski pod Wieżycą, na który licznie przybyli mieszkańcy powiatu i pasjonaci historii.

Impreza rozpoczęła się inscenizacją nadania w 1274 roku Świętosławowi herbu Gryf przez wspomnianego księcia ziem, na których stał rekonstruowany gród. Następnie dla uświetnienia 740 rocznicy tego wydarzenia odbył się turniej walki mieczem, współzawodnictwo łucznicze oraz po raz pierwszy pod Wieżycą – bieg dam.

Rycerzy i Wojów pod Wieżycą odwiedzili Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Robert Pantera oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów z bractw wszyscy mogli spróbować władania mieczem i strzelania z łuku. Dodatkową atrakcją była możliwość nieodpłatnego wykonania lakowego odcisku rekonstrukcji historycznej pieczęci. Zjawili się również rzemieślnicy którzy na „kramach epoki" zaprezentowali swoje wyroby.

Podczas turnieju odbyły się liczne konkursy łucznicze i walki mieczem. W turnieju łuczniczym zwyciężyli łucznicy o pseudonimach Kirszniok i Ko Grzegorz, którzy otrzymali łuki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Zwycięzcą walk mieczem 1vs1 w kategorii rekonstruktorów XIII wieku został rycerz o pseudonimie Kapitan Qajpeda z bractwa OMAC, który otrzymał główną nagrodę w tej kategorii– miecz ufundowany przez firmę ZBUD. Natomiast walki z mieczem w kategorii rekonstruktorów wczesnego średniowiecza wygrał woj Thorgal ze śląskiej grupy Nordlige Sverda Hird, który również otrzymał miecz ufundowany przez Bank Pekao.

W sobotę padł kolejny rekord ilości przybyłych rekonstruktorów przybyłych, tym razem ekipa liczyła aż 71 osób. Przybyła również grupa OMAC z Warszawy. Dodatkowo podczas turnieju przyjęto do Pocztu Bagiennych z Wieżycy dwoje nowych członków.

Organizację turnieju wsparły instytucje (Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Centrum Polonii-Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej), liczni sponsorzy (ZBUD, Bank Pekao, BRUK-BET, ROL-BUD, TABAK, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz AKCENT STUDIO PL) oraz media (Gazeta Krakowska, e-kurier dąbrowski, Tygodnik miasto i ludzie, Powiśle Dąbrowskie).

W dniu 20 września 2014 r. na przedpolu grodu powstającego w Oleśnicy odbył się kolejny Turniej Rycerski pod Wieżycą, na który licznie przybyli mieszkańcy powiatu i pasjonaci historii. Impreza rozpoczęła się inscenizacją nadania w 1274 roku Świętosławowi herbu Gryf przez wspomnianego księcia ziem, na których stał rekonstruowany gród. Następnie dla uświetnienia 740 rocznicy tego wydarzenia odbył się turniej walki mieczem, współzawodnictwo łucznicze oraz po raz pierwszy pod Wieżycą – bieg dam. Rycerzy i Wojów pod Wieżycą odwiedzili Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Robert Pantera oraz Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów z bractw wszyscy mogli spróbować władania mieczem i strzelania z łuku. Dodatkową atrakcją była możliwość nieodpłatnego wykonania lakowego odcisku rekonstrukcji historycznej pieczęci. Zjawili się również rzemieślnicy którzy na „kramach epoki" zaprezentowali swoje wyroby. Podczas turnieju odbyły się liczne konkursy łucznicze i walki mieczem. W turnieju łuczniczym zwyciężyli łucznicy o pseudonimach Kirszniok i Ko Grzegorz, którzy otrzymali łuki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Zwycięzcą walk mieczem 1vs1 w kategorii rekonstruktorów XIII wieku został rycerz o pseudonimie Kapitan Qajpeda z bractwa OMAC, który otrzymał główną nagrodę w tej kategorii– miecz ufundowany przez firmę ZBUD. Natomiast walki z mieczem w kategorii rekonstruktorów wczesnego średniowiecza wygrał woj Thorgal ze śląskiej grupy Nordlige Sverda Hird, który również otrzymał miecz ufundowany przez Bank Pekao. W sobotę padł kolejny rekord ilości przybyłych rekonstruktorów przybyłych, tym razem ekipa liczyła aż 71 osób. Przybyła również grupa OMAC z Warszawy. Dodatkowo podczas turnieju przyjęto do Pocztu Bagiennych z Wieżycy dwoje nowych członków. Organizację turnieju wsparły instytucje (Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Centrum Polonii-Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej), liczni sponsorzy (ZBUD, Bank Pekao, BRUK-BET, ROL-BUD, TABAK, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz AKCENT STUDIO PL) oraz media (Gazeta Krakowska, e-kurier dąbrowski, Tygodnik miasto i ludzie, Powiśle Dąbrowskie).