1. Szkoła Podstawowa w Lipinach „stulatką”!

Szkoła Podstawowa w Lipinach „stulatką”!

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/148.jpg

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/142.jpg

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/073.jpg

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/115.jpg

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/112.jpg

files/aktualnosci/2015/10_pazdziernik/16_Szkola_Podstawowa_w_Lipinach_Stulatka/136.jpg

„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż. Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo. Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi." To przysłowie chińskie nabrało szczególnego sensu 15 października 2015 roku, kiedy to Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach obchodziła jubileusz 100-lecia. Przez cały ten okres placówka przechodziła wiele reorganizacji, ale mimo tego funkcjonuje bardzo sprawnie. Niewątpliwie jest to zasługa wielu osób związanych ze szkołą – byłych i obecnych dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów i absolwentów. Aby uczcić tę niezwykłą datę cała społeczność szkolna już kilka tygodni wcześniej przygotowywała się do obchodów święta. Zorganizowano konkurs plastyczny „Mojej szkole na urodziny", wystawy zdjęć, kronik i oczywiście występ szkolnych artystów. Świętowanie rozpoczęto od mszy świętej, której przewodził Ks. infułat Adam Kokoszka, a towarzyszyli mu: Ks. proboszcz Bogdan Stanisław Kwiecień, katecheta pracujący w szkole Ks. Przemysław Budnik, absolwent szkoły Ks. Jan Ptak oraz były katecheta Ks. Stanisław Jachym. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie Dyrektor Agata Leżoń przywitała zgromadzonych gości i podziękowała za przybycie. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Krzysztof Wilk Radny Rady Miejskiej, Urszula Blicharz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Małgorzata Bąba Skarbnik Gminy Dąbrowa Tarnowska, Marian Gajda Dyrektor ZOSiP wraz z pracownikami, Krystyna Kazek, Jan Sosin, dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z gminy i powiatu, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych i referatów działających na terenie gminy i powiatu, Tadeusz Krawczyk Sołtys wsi Lipiny, Krzysztof Wilk radny gminy, Ryszard Cygan z OSP Lipiny, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice, przyjaciele szkoły oraz wiele znamienitych osób, którym szkoła w Lipinach jest bliska. Po części artystycznej przygotowanej przez przedszkolaków i uczniów okolicznościowe przemówienia wygłosili Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Urszula Blicharz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie. Z okazji Jubileuszu 100-lecia działalności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach, w imieniu Samorządu Powiatu Dąbrowskiego składam Dyrekcji, Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu, Absolwentom i Uczniom serdeczne gratulacje i podziękowania za codzienną pracę. To dzięki zaangażowaniu nauczycieli kolejne młode pokolenia pogłębiają wiedzę, kształcą umysły, by mądrze wypełniać obywatelskie powinności. Za te wysiłki dziękuję całej nauczycielskiej społeczności oraz życzę, by nadal wychowywała uczniów na ludzi prawych i odpowiedzialnych. Życzę, by nigdy nie zabrakło Państwu charyzmy i zapału do pracy z uczniami, byście zawsze czerpali radość i satysfakcję z każdego dnia spędzonego w szkole, a uśmiech i wdzięczność uczniów były jak najczęściej obecne w Waszej pracy. Uczniom składam życzenia, żeby ten piękny okres życia, przypadający właśnie na lata szkolne, był jak najlepiej wykorzystany, szczególnie w dążeniu do dojrzałości. – mówił podczas uroczystego spotkania Starosta Tadeusz Kwiatkowski. Podczas jubileuszu „stulatki" dyrektor Agata Leżoń przyznała statuetki „przyjaciołom szkoły", którzy mieli szczególny wkład w tworzenie historii i w pomoc dla szkoły. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Urszula Blicharz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Początek Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej w latach 1994 – 2014, Dyrektorzy Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach: Tadeusz Zugaj Kierownik szkoły w latach 1950 – 1952, Helena Kędzior Dyrektor szkoły w latach 1986 – 1991, Maria Dobraniewska Dyrektor szkoły w latach 1991 – 1994, Helena Seweryn Dyrektor szkoły w latach 1994 – 2001, Jerzy Mikus Dyrektor szkoły w latach 2001 – 2008, Ks. Bogdan Stanisław Kwiecień Proboszcz Parafii Luszowice, Tadeusz Krawczyk sołtys wsi Lipiny, Marian Gajda – Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkoli oraz Ryszard Cygan Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipinach. Miłym akcentem podczas jubileuszu było tradycyjnie zdmuchnięcie świeczek na torcie i odśpiewanie przez wszystkich „sto lat" zamienione w sekwencji życzeń na „dwieście lat". W związku z poprzedzającym jubileusz Dniem Edukacji Narodowej, dyrektor Agata Leżoń podziękowała za pracę gronu pedagogicznemu i doceniła pracę nauczycieli, przyznając im Nagrodę Dyrektora Szkoły. Dyrektor wyróżniła Jerzego Mikusa, Małgorzatę Kawę, Magdalenę Kazek, Paulinę Bogula-Motykę i Annę Augustyńską-Osak. Z kolei grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie wręczyli podziękowanie dla dyrektor szkoły „za stworzenie szkoły, w której przyjemnie jest uczyć się i pracować. Za okazywaną wszystkim życzliwość, troskę i szacunek". Po przemówieniach miały miejsce wpisy do pamiątkowej księgi gości, oglądanie wystaw i kronik, a następnie udano się do Domu Ludowego w Lipinach, gdzie rodzice przygotowali poczęstunek dla gości.