1. Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej coraz bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym

Swoje siedziby zmieniły także:

Prowadzone przez Samorząd Powiatowy działania na rzecz osób niepełnosprawnych w ostatnich latach dodatkowo skoncentrowano na usprawnieniu obsługi i likwidacji barier architektonicznych w Starostwie Powiatowym. Od 2012 roku wprowadzono zasady dostępu do usług przy wykorzystywaniu środków wspierających komunikowanie się, które umożliwiają i ułatwiają sprawną obsługę osób uprawnionych. Największe znaczenie ma jednak likwidacja barier architektonicznych praktycznie w całym budynku Starostwa Powiatowego. W pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych budynek stał się bardziej przyjazny, nowoczesny i spełniający oczekiwania mieszkańców. Było to możliwe dzięki przeprowadzonemu remontowi, który wykonywany był w kilku etapach. W 2012 roku wykonana została winda dla niepełnosprawnych. Teraz osoby te mają pełny i swobodny dostęp nie tylko na parter budynku, jak było to do tej pory, ale mogą załatwiać swoje sprawy w komórkach organizacyjnych Starostwa zlokalizowanych na pierwszym piętrze a także mogą swobodnie przemieścić się do Urzędu Skarbowego, który znajduje się na drugim piętrze. Dobudowa zewnętrznego szybu windowego spowodowała konieczność wykonania nowej elewacji zewnętrznej budynku, co z kolei znacznie poprawiło jego rozpoznawalność jak również walory architektoniczne i estetyczne.Remont wykonano również w budynku, gdyż wiele funkcji było przestarzałych i nie spełniało obecnie obowiązujących norm. W celu likwidacji barier architektonicznych poszerzono drzwi wewnętrzne i zlikwidowano progi. Przystosowywano również toalety dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonywany remont stworzył okazję do poprawy funkcjonalności i lokalizacji niektórych instytucji i komórek organizacyjnych Starostwa Powiatowego. Dziennik Podawczy obecnie znajduje się na parterze w holu głównym, jest lepiej widoczny i całkowicie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Sprawy związane z rejestracją pojazdów w Wydziale Komunikacji i Transportu prowadzone są w nowym pomieszczeniu na parterze budynku. Przestronne pomieszczenie pozwala na znaczną poprawę jakości obsługi osób. Zlikwidowanie barier architektonicznych umożliwia bezpośrednią obsługę osób niepełnosprawnych. Lokalizację zmieniły również: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydział Finansowo – Budżetowy, Wydział Organizacyjno – Administracyjny oraz Samodzielne Stanowisko ds. Kadr. Na parter budynku przeniesiona została Kasa urzędu oraz biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Swoje siedziby zmieniły także: Biblioteka Powiatowa, która mieści się obecnie w Brniu, w zabytkowym dworku Konopków, Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, znajduje się teraz w budynku głównym szpitala powiatowego przy ulicy Szpitalnej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie również odbywają się posiedzenia komisji orzekających. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego obecnie ma lokalizację przy ul. Piłsudskiego 16 w Dąbrowie Tarnowskiej. Planowane w tym roku zagospodarowanie terenu wokół budynku Starostwa Powiatowego pozwoli na zwiększenie dostępności dla klientów urzędu w wyniku zwiększenia liczby miejsc postojowych, w tym osób niepełnosprawnych – dodatkowe miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Wyznaczenie dodatkowych dróg wewnętrznych ułatwi wyjazd i wjazd na ten teren. Niska roślinność i krzewy, które zastąpią dotychczasowe drzewa zapewnią zwiększenie bezpieczeństwa przechodniów i budynku, ułatwią dotarcie do urzędu, pozwolą lepiej wykorzystać przestrzeń przed budynkiem i zdecydowanie poprawią jego estetykę.