Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Starosta Tadeusz Kwiatkowski w „Słowo za słowo" RDN Małopolska

Starosta Tadeusz Kwiatkowski w „Słowo za słowo" RDN Małopolska

Starosta Tadeusz Kwiatkowski w „Słowo za słowo

16 maja 2018 roku, w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", poprowadzonym przez Ewę Biedroń mogliśmy posłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim.

Tematem rozmów był między innymi kolejny projekt w zakresie turystyki realizowany w naszym powiecie, dzięki któremu powstanie ścieżka rowerowa na trasie Szczucin - Samocice. Rozmawiano również o planowanych inwestycjach drogowych, rozstrzygniętym przetargu na kontynuację budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, a także o budowie strażnicy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu:
Włącz - napisy dla osób niesłyszących

Muzyka

RDN Małopolska Region jest nasz

Redaktor: Naszym gościem jest Pan Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, dzień dobry.

Starosta: Dzień dobry Pani, dzień dobry Państwu.

Redaktor: Dzisiaj synoptycy zapowiadają opady przez cały dzień. Udało się Panu bez deszczu jeszcze do nas dojechać?

Starosta: Jeszcze bez deszczu, rolnicy oczekują na deszcz. Myślę, że deszcz jest bardzo potrzebny.

Redaktor: Dużo jest rolników na Powiślu?

Starosta: Dużo jest rolników.

Redaktor: Sucho jest?

Starosta: bardzo sucho jest i myślę, że deszcz byłby taki zbawienny dla roślin, które potrzebują tej wody, żeby odpowiednia wegetacja nastąpiła.

Redaktor: Jak już informowaliśmy w radiu RDN wiemy kto dokończy obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej, to konsorcjum firm polsko-węgierskie. Upłynął termin na odwołanie, co teraz?

Starosta: Termin na odwołanie upłynął, teraz jest następny etap podpisanie umowy z wykonawcą. Myślimy, że to nastąpi w przyszłym tygodniu i ta umowa zostanie podpisana i wykonawca, chcielibyśmy, myślę, że mieszkańcy i wszyscy oczekujemy tego,  żeby wykonawca jak najszybciej wszedł na tą inwestycję  i ta inwestycja została rozpoczęta, bo już straciliśmy  prawie pół roku i można byłoby realizować w dogodnych warunkach. Pogoda jest znakomita na realizowanie takiej inwestycji, ale myślimy, że wykonawca powinien wejść gdzieś w czerwcu i rozpocząć tą realizację. Chodź już ten okres wykonania będzie krótszy, bo nie wiadomo jaka będzie jesień i zima. Myślę, że tutaj najważniejsze, żeby jak najszybciej ten wykonawca wszedł i ta inwestycja została ponownie rozpoczęta.

Redaktor: Komentarzy w internecie jest sporo. Senior dąbrowski, tak ktoś napisał: „gwarantuję, że w tym roku obwodnica nie ruszy z miejsca, ja nie blefuję, informacja z dobrze poinformowanych źródeł”.

Starosta: Pani Redaktor lepiej, żeby nie sprawdziła się ta przepowiednia.

Redaktor: Oby nie

Starosta: Oby nie, bo myślę, że już wystarczy tych przygód na realizacji tej inwestycji.

Redaktor: Ale pan potrafi zapewnić w tym miejscu właśnie słuchaczy, że

Starosta: My nie jesteśmy inwestorem, inwestorem jest Generalna Dyrekcja

Redaktor: Wiem, ale możecie interweniować

Starosta: Interweniujemy, dopytujemy, myślę, że jak nic nie stanie na przeszkodzie to na pewno ta umowa zostanie w najbliższych dniach podpisana, przekazana wykonawcy i ten wykonawca wejdzie na inwestycje, z tego co wiemy to środki finansowe są zabezpieczone na ta inwestycję, także tutaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta umowa została podpisana i żeby rozpocząć tą inwestycję.

Redaktor: Ożywiona dyskusja na ten temat w internecie i kolejne pytanie: „A co z planowaną trasą rowerową, wie ktoś coś na jej temat?” – pyta kolejna osoba właśnie na jej temat.

Starosta: Pani Redaktor mam dobrą wiadomość, bo dostaliśmy informację od pana Marszałka Sorysa, że wniosek, który złożyliśmy został pozytywnie oceniony, dostaliśmy 2 mln 400 tysięcy złotych, także ta inwestycja plus nasze środki, ta inwestycja za około 3 mln 200, 3 mln 300 będzie realizowana na odcinku od Szczucina aż do Samocic także przy drodze powiatowej. Myślę, że o tą ścieżkę rowerową chodziło tutaj słuchaczowi, który to pytanie zadał, także uspokajam, że środki mamy, także przeciągały się te oceny, przeciągały się praktycznie te rozstrzygnięcia ze względu na to, że ten wniosek to jest taki bardzo obszerny. Wniosek składany jest z kilkoma samorządami, bo to jest jeden taki wniosek na kilka zadań, które wspólnie będziemy realizować jako Tarnowska Organizacja Turystyczna tutaj występujemy, tutaj też tak samo, tutaj występujemy w tym wniosku do Marszałka, także że no uspokajam, że ta inwestycja będzie  realizowana myślę, że wiele takich jest inwestycji, które będą realizowane, na które mieszkańcy czekają.

Redaktor: O właśnie, w tym miejscu

Starosta: Między innymi ja chcę tutaj wspomnieć, bo

Redaktor: chciałam zapytać o most w Borusowej

Starosta: bo tutaj Pani Redaktor Kunc mnie tutaj parę razy przepytywała co z drogą na Wielopolu.

Redaktor: To proszę bardzo

Starosta: to też muszę powiedzieć, że środki od Pana Marszałka dostaliśmy 2 mln 600 i to zadanie będzie realizowane, już jest ogłoszony przetarg, w najbliższych dniach ten przetarg zostanie rozstrzygnięty i umowa zostanie podpisana z wykonawcą. Także w najbliższych dniach wykonawca powinien wejść na realizację tej inwestycji, odcinek 2 km, jak tutaj wspomniałem kwota wysoka chcemy ją przebudować tą drogę z parametrami takimi, żeby mogły swobodnie, spokojnie samochody ciężarowe też się poruszać. I też jeszcze następna inwestycja, bo tutaj nie realizowana przez nas ale przez Pana Marszałka Województwa Małopolskiego i Województwa Świętokrzyskiego budowa mostu w Borusowej. Myślę, że tutaj też muszę powiedzieć parę  słów na ten temat, bo inwestycja oczekiwana od dziesiątek lat.

Redaktor: Od wielu wielu lat

Starosta: od dziesiątek lat. Myślę, że ten prom, który powstał to miała być prowizorka. Na tą chwilę  ten prom chyba już się wysłużył i należy go zastąpić przeprawą mostową.

Redaktor: Proszę powiedzieć co tam właśnie, jakie głosy pan zbiera od mieszkańców

Starosta: To chcę właśnie przekazać, że głosy są bardzo pozytywne, że wreszcie ta inwestycja doszła do skutku i tutaj słowa podziękowania należą się Marszałkowi Sorysowi, który optował za tą inwestycją, który pilnował tej inwestycji, żeby ta inwestycja była przygotowana i realizowana. Były trudności dobrze, że decyzja, warunki środowiskowe się utrzymały i sąd utrzymał w mocy i można było ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji. Także gorące podziękowania dla Zarządu Województwa Małopolskiego, dla Pana Marszałka Sorysa za to, że ta inwestycja znalazła uznanie w Zarządzie Województwa Małopolskiego, została doceniona, że jest potrzebna bardzo na powiecie dąbrowskim także cieszymy się, że możemy tutaj otworzyć też okno w kierunku Warszawy, krótsze w dojeździe dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego, a też i ożywić te tereny inwestycyjnie, no myślę, że dobra skomunikowana część powiatu dąbrowskiego pozwoli na to, że inwestorzy przyjdą i będą tam swoje inwestycje lokować a co poza tym powstaną miejsca pracy.

Redaktor: Skoro o inwestycjach mowa to będzie budowa strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z magazynem przeciwpowodziowym i właśnie ogłoszono przetarg. W porównaniu z tymi warunkami, które teraz są dla strażaków to co się zmieni?

Starosta: Pani Redaktor…warunki…strażacy pracują w warunkach, można powiedzieć tymczasowych, bo tu też można powiedzieć, że takie obiekty, które miały posłużyć na krótki okres czasu, te prowizorki najdłużej trwają. Dawniej tam był, gdzie w tej chwili mieści się Komenda Powiatowej Straży Pożarnej był hotel dla pracowników, którzy budowali bloki w Dąbrowie Tarnowskiej, potem to stało zaadoptowane na pomieszczenia biurowe, następnie zostało przekazane Państwowej Straży Pożarnej.

Redaktor: Tak jest, a jak będzie?

Starosta: gdzie są zlokalizowane ich pomieszczenia. Stare magazyny nieogrzewane, no można powiedzieć niedoświetlone. Teraz będzie to nowocześnie XXI wiek wkraczamy, XXI wiek z inwestycją, która jest bardzo dobrze przygotowana. Dzięki temu, że przygotowaliśmy dokumentację na budowę tej strażnicy, tamtego roku jeszcze przeprojektowaliśmy ze względu na to, że wymogi się zmieniły co do  budowy strażnic i to, że byliśmy dobrze przygotowani. Jest jedyna strażnica, która była przygotowana do realizacji w tym roku 2018 roku, dlatego ta strażnica jest realizowana. I tutaj mówię, że jeżeli inwestycja jest przygotowana, tak samo jak z obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej było. Jakby inwestycja nie była przygotowana, jakby poprzedni burmistrz Stanisław Początek nie pilnował tej inwestycji i później wspólnie, co myśmy działali, żeby ta inwestycja weszła do realizacji, nie było przygotowań, nie było pozwoleń na budowę, to te wszystkie inwestycje nie były realizowane ze względu na to, że nie ma odpowiednich dokumentów, nie ma odpowiednich pozwoleń, żeby można było realizować. Choć pieniądze się pokazują i to tutaj przestrzegam, że na przyszłość należy być dobrze przygotowanym żeby można realizować inwestycje.

Redaktor: Znów politycy PIS odwiedzili powiat dąbrowski, Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z mieszkańcami Szczucina, komentarze w internecie nie są pozytywne: „ kampania wyborcza za publiczne pieniądze, to spotkania, to zwykłe bicie piany” – to są cytaty internautów, a PSL także powalczy o rolników na Powiślu? Zapowiadał pan spotkania.

Starosta: Pani Redaktor, my cały czas dbamy o rolników, staramy się ich bronić, staramy się pokazywać problemy na polskiej wsi, nie przyjeżdżamy raz na parę lat jak są wybory, cały czas jesteśmy z rolnikami, tutaj cały czas wsłuchujemy się w ich problemy i staramy się te problemy rozwiązywać.

Redaktor: Radio RDN odwiedziło także Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie dąbrowskim, mieliśmy patronat. „Jesteśmy otwarci na wszelkie formy działania, wsparcia dla Was a także różnego rodzaju inicjatywy aby usprawnić Wasze życie, a także poprawić nastrój samopoczucia, przede wszystkim, żebyście mogli sami w siebie uwierzyć.” – to są pana słowa do niepełnosprawnych, posypała się po tych słowa długa lista życzeń?

Starosta: Pani Redaktor ja się cieszę, że rodzice tak otwarli się na współpracę, bo pamiętam 1999 rok, 2000 gdzie praktycznie można powiedzieć na terenie powiatu dąbrowskiego nie było żadnego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego czy warsztatów terapii zajęciowej. To się zmieniło powstało kilka i myślę, że tutaj to otwarcie rodziców, że chcą współpracować z nami, że mają tą możliwość posłania czy dziecka czy osobę dorosłą na zajęcia, że mogą te osoby w jakiś sposób też rehabilitować się w tych ośrodkach jest bardzo cenne i cenimy sobie tą współpracę. Chcemy jak najbardziej, jak najszerzej współpracować z rodzicami i z opiekunami, tak samo z wychowawcami, którzy zajmują się dziećmi.

Redaktor: I to jest na plus, ale jakie są oczekiwania?

Starosta: Pani Redaktor

Redaktor: Co można jeszcze zrobić, żeby było lepiej?

Starosta: Staramy się dostosować warunki tak, żeby tym osobom funkcjonowało się jak najlepiej. Jeżeli chodzi o nasze ośrodki, są wyposażone w windy, kupujemy sprzęt, kupujemy samochody do przewozu, żeby te warunki jak najlepiej poprawić. Także można powiedzieć na każdym etapie jesteśmy z nimi. Też tutaj bardzo mocno współpracuje z tymi osobami pani Dyrektor Agnieszka Głuszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która jest bardzo zaangażowana też w tą współpracę. Także staramy się wspólnie rozwiązywać te problemy. Tak jak mówię, chcemy żeby - my się uczymy też od nich. Bo jak ja jestem na spotkaniach praktycznie

Redaktor: Wyobrażam sobie, że lista takich życzeń może być długa

Starosta: Na terenie powiatu dąbrowskiego odbyły się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych można powiedzieć podziwiam te osoby, podziwiam ich postawę i ich działania i myślę

Redaktor: na pewno osoby

Starosta: I jest to bardzo ważne a przez to, że powstały takie ośrodki no to też to spowodowało, że te osoby otworzyły się.

Redaktor: Na pewno niepełnosprawni, ale także wszyscy mieszkańcy Powiśla dąbrowskiego chcą mieć łatwy dostęp do służby zdrowia myślą o tym, aby również w szpitalu ten poziom usług się poprawiał. Sporo rzeczy już ma miejsce jeżeli chodzi o inwestycje w szpitalu, kolejne są zaplanowane, to króciutko powiedzmy jakie są

Starosta: Pani Redaktor w szpitalu realizujemy inwestycje na kwotę około 20 mln złotych, w tej chwili kończymy jedną inwestycję za około 8 mln złotych to jest głęboka termomodernizacja, to są pompy ciepła, fotowoltaika, przesyły także staramy się tutaj poprawić funkcjonowanie a z drugiej strony zejść z kosztów funkcjonowania szpitala. Następna inwestycja to jest budowa bloku zakaźnego plus remont wszystkich oddziałów szpitalnych, z wymianą całego wyposażenia. Tutaj już będziemy, zostanie zakupiony nowy sprzęt, nowoczesne łóżka tak, żeby usprawnić tak samo prace pielęgniarek, żeby łóżka były już elektryczne, podnoszone, żeby można było no troszeczkę usprawnić tą pracę pielęgniarek i też informatyzacja szpitala za około ponad 3 mln złotych. Także 8, 8, prawie 4 mln to w sumie daje około 20 mln złotych inwestycji realizowanych w szpitalu co wpłynie też na poprawę całości, na poprawę funkcjonowania, na lepsze samopoczucie tak samo osób przebywających w szpitalu, lepsze warunki i też lepszy sprzęt co do diagnostyki.

Redaktor: Czas nas goni, pytań byłoby jeszcze wiele ale koniecznie chcę zapytać o finał edycji Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez św. Jana Pawła II „Bądź Wielkim”. Radio RDN jak co roku ma patronat nad tym wydarzeniem. Chyba coraz trudniejsze zadanie przed Państwem, bo dzieci już nie pamiętają polskiego papieża.

Starosta: No staramy się cały czas przywoływać pamięć o polskim papieżu. Myślę, że to jest bardzo ważne żeby ta pamięć wśród młodzieży była. Teraz już jest XI edycja konkursu Bądź Wielkim, finał jest w piątek 18-tego o godzinie 9-tej w Dąbrowskim Domu Kultury. Gorąco zapraszam wszystkich wstęp jest wolny, otwarty także można przyjść, posłuchać pięknych przedstawień wykonanych przez młodzież, dzieci. Także tutaj staramy się aby ta pamięć o św. Janie Pawle II trwała w pamięciach nie tylko dzieci ale tak samo też dorosłych, bo czas robi swoje, czas też zaciera pamięć i niektóre wydarzenia a przywoływanie tych wydarzeń przez dzieci, przez piękne przedstawienia powoduje to, że gdzieś tam z powrotem wracamy myślami do okresu, do czasu kiedy papieżem był Polak.

Redaktor: Bardzo dziękuję za dzisiejsze spotkanie i za rozmowę. Gościem Radia RDN Małopolska był Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Starosta: Dziękuję Państwu, dziękuję Pani.

16 maja 2018 roku, w porannym programie Radia RDN Małopolska „Słowo za słowo", poprowadzonym przez Ewę Biedroń mogliśmy posłuchać wywiadu ze starostą dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim. Tematem rozmów był między innymi kolejny projekt w zakresie turystyki realizowany w naszym powiecie, dzięki któremu powstanie ścieżka rowerowa na trasie Szczucin - Samocice. Rozmawiano również o planowanych inwestycjach drogowych, rozstrzygniętym przetargu na kontynuację budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, a także o budowie strażnicy w Dąbrowie Tarnowskiej. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu: Włącz - napisy dla osób niesłyszących Muzyka RDN Małopolska Region jest nasz Redaktor: Naszym gościem jest Pan Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, dzień dobry. Starosta: Dzień dobry Pani, dzień dobry Państwu. Redaktor: Dzisiaj synoptycy zapowiadają opady przez cały dzień. Udało się Panu bez deszczu jeszcze do nas dojechać? Starosta: Jeszcze bez deszczu, rolnicy oczekują na deszcz. Myślę, że deszcz jest bardzo potrzebny. Redaktor: Dużo jest rolników na Powiślu? Starosta: Dużo jest rolników. Redaktor: Sucho jest? Starosta: bardzo sucho jest i myślę, że deszcz byłby taki zbawienny dla roślin, które potrzebują tej wody, żeby odpowiednia wegetacja nastąpiła. Redaktor: Jak już informowaliśmy w radiu RDN wiemy kto dokończy obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej, to konsorcjum firm polsko-węgierskie. Upłynął termin na odwołanie, co teraz? Starosta: Termin na odwołanie upłynął, teraz jest następny etap podpisanie umowy z wykonawcą. Myślimy, że to nastąpi w przyszłym tygodniu i ta umowa zostanie podpisana i wykonawca, chcielibyśmy, myślę, że mieszkańcy i wszyscy oczekujemy tego,  żeby wykonawca jak najszybciej wszedł na tą inwestycję  i ta inwestycja została rozpoczęta, bo już straciliśmy  prawie pół roku i można byłoby realizować w dogodnych warunkach. Pogoda jest znakomita na realizowanie takiej inwestycji, ale myślimy, że wykonawca powinien wejść gdzieś w czerwcu i rozpocząć tą realizację. Chodź już ten okres wykonania będzie krótszy, bo nie wiadomo jaka będzie jesień i zima. Myślę, że tutaj najważniejsze, żeby jak najszybciej ten wykonawca wszedł i ta inwestycja została ponownie rozpoczęta. Redaktor: Komentarzy w internecie jest sporo. Senior dąbrowski, tak ktoś napisał: „gwarantuję, że w tym roku obwodnica nie ruszy z miejsca, ja nie blefuję, informacja z dobrze poinformowanych źródeł”. Starosta: Pani Redaktor lepiej, żeby nie sprawdziła się ta przepowiednia. Redaktor: Oby nie Starosta: Oby nie, bo myślę, że już wystarczy tych przygód na realizacji tej inwestycji. Redaktor: Ale pan potrafi zapewnić w tym miejscu właśnie słuchaczy, że Starosta: My nie jesteśmy inwestorem, inwestorem jest Generalna Dyrekcja Redaktor: Wiem, ale możecie interweniować Starosta: Interweniujemy, dopytujemy, myślę, że jak nic nie stanie na przeszkodzie to na pewno ta umowa zostanie w najbliższych dniach podpisana, przekazana wykonawcy i ten wykonawca wejdzie na inwestycje, z tego co wiemy to środki finansowe są zabezpieczone na ta inwestycję, także tutaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta umowa została podpisana i żeby rozpocząć tą inwestycję. Redaktor: Ożywiona dyskusja na ten temat w internecie i kolejne pytanie: „A co z planowaną trasą rowerową, wie ktoś coś na jej temat?” – pyta kolejna osoba właśnie na jej temat. Starosta: Pani Redaktor mam dobrą wiadomość, bo dostaliśmy informację od pana Marszałka Sorysa, że wniosek, który złożyliśmy został pozytywnie oceniony, dostaliśmy 2 mln 400 tysięcy złotych, także ta inwestycja plus nasze środki, ta inwestycja za około 3 mln 200, 3 mln 300 będzie realizowana na odcinku od Szczucina aż do Samocic także przy drodze powiatowej. Myślę, że o tą ścieżkę rowerową chodziło tutaj słuchaczowi, który to pytanie zadał, także uspokajam, że środki mamy, także przeciągały się te oceny, przeciągały się praktycznie te rozstrzygnięcia ze względu na to, że ten wniosek to jest taki bardzo obszerny. Wniosek składany jest z kilkoma samorządami, bo to jest jeden taki wniosek na kilka zadań, które wspólnie będziemy realizować jako Tarnowska Organizacja Turystyczna tutaj występujemy, tutaj też tak samo, tutaj występujemy w tym wniosku do Marszałka, także że no uspokajam, że ta inwestycja będzie  realizowana myślę, że wiele takich jest inwestycji, które będą realizowane, na które mieszkańcy czekają. Redaktor: O właśnie, w tym miejscu Starosta: Między innymi ja chcę tutaj wspomnieć, bo Redaktor: chciałam zapytać o most w Borusowej Starosta: bo tutaj Pani Redaktor Kunc mnie tutaj parę razy przepytywała co z drogą na Wielopolu. Redaktor: To proszę bardzo Starosta: to też muszę powiedzieć, że środki od Pana Marszałka dostaliśmy 2 mln 600 i to zadanie będzie realizowane, już jest ogłoszony przetarg, w najbliższych dniach ten przetarg zostanie rozstrzygnięty i umowa zostanie podpisana z wykonawcą. Także w najbliższych dniach wykonawca powinien wejść na realizację tej inwestycji, odcinek 2 km, jak tutaj wspomniałem kwota wysoka chcemy ją przebudować tą drogę z parametrami takimi, żeby mogły swobodnie, spokojnie samochody ciężarowe też się poruszać. I też jeszcze następna inwestycja, bo tutaj nie realizowana przez nas ale przez Pana Marszałka Województwa Małopolskiego i Województwa Świętokrzyskiego budowa mostu w Borusowej. Myślę, że tutaj też muszę powiedzieć parę  słów na ten temat, bo inwestycja oczekiwana od dziesiątek lat. Redaktor: Od wielu wielu lat Starosta: od dziesiątek lat. Myślę, że ten prom, który powstał to miała być prowizorka. Na tą chwilę  ten prom chyba już się wysłużył i należy go zastąpić przeprawą mostową. Redaktor: Proszę powiedzieć co tam właśnie, jakie głosy pan zbiera od mieszkańców Starosta: To chcę właśnie przekazać, że głosy są bardzo pozytywne, że wreszcie ta inwestycja doszła do skutku i tutaj słowa podziękowania należą się Marszałkowi Sorysowi, który optował za tą inwestycją, który pilnował tej inwestycji, żeby ta inwestycja była przygotowana i realizowana. Były trudności dobrze, że decyzja, warunki środowiskowe się utrzymały i sąd utrzymał w mocy i można było ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji. Także gorące podziękowania dla Zarządu Województwa Małopolskiego, dla Pana Marszałka Sorysa za to, że ta inwestycja znalazła uznanie w Zarządzie Województwa Małopolskiego, została doceniona, że jest potrzebna bardzo na powiecie dąbrowskim także cieszymy się, że możemy tutaj otworzyć też okno w kierunku Warszawy, krótsze w dojeździe dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego, a też i ożywić te tereny inwestycyjnie, no myślę, że dobra skomunikowana część powiatu dąbrowskiego pozwoli na to, że inwestorzy przyjdą i będą tam swoje inwestycje lokować a co poza tym powstaną miejsca pracy. Redaktor: Skoro o inwestycjach mowa to będzie budowa strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z magazynem przeciwpowodziowym i właśnie ogłoszono przetarg. W porównaniu z tymi warunkami, które teraz są dla strażaków to co się zmieni? Starosta: Pani Redaktor…warunki…strażacy pracują w warunkach, można powiedzieć tymczasowych, bo tu też można powiedzieć, że takie obiekty, które miały posłużyć na krótki okres czasu, te prowizorki najdłużej trwają. Dawniej tam był, gdzie w tej chwili mieści się Komenda Powiatowej Straży Pożarnej był hotel dla pracowników, którzy budowali bloki w Dąbrowie Tarnowskiej, potem to stało zaadoptowane na pomieszczenia biurowe, następnie zostało przekazane Państwowej Straży Pożarnej. Redaktor: Tak jest, a jak będzie? Starosta: gdzie są zlokalizowane ich pomieszczenia. Stare magazyny nieogrzewane, no można powiedzieć niedoświetlone. Teraz będzie to nowocześnie XXI wiek wkraczamy, XXI wiek z inwestycją, która jest bardzo dobrze przygotowana. Dzięki temu, że przygotowaliśmy dokumentację na budowę tej strażnicy, tamtego roku jeszcze przeprojektowaliśmy ze względu na to, że wymogi się zmieniły co do  budowy strażnic i to, że byliśmy dobrze przygotowani. Jest jedyna strażnica, która była przygotowana do realizacji w tym roku 2018 roku, dlatego ta strażnica jest realizowana. I tutaj mówię, że jeżeli inwestycja jest przygotowana, tak samo jak z obwodnicą Dąbrowy Tarnowskiej było. Jakby inwestycja nie była przygotowana, jakby poprzedni burmistrz Stanisław Początek nie pilnował tej inwestycji i później wspólnie, co myśmy działali, żeby ta inwestycja weszła do realizacji, nie było przygotowań, nie było pozwoleń na budowę, to te wszystkie inwestycje nie były realizowane ze względu na to, że nie ma odpowiednich dokumentów, nie ma odpowiednich pozwoleń, żeby można było realizować. Choć pieniądze się pokazują i to tutaj przestrzegam, że na przyszłość należy być dobrze przygotowanym żeby można realizować inwestycje. Redaktor: Znów politycy PIS odwiedzili powiat dąbrowski, Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z mieszkańcami Szczucina, komentarze w internecie nie są pozytywne: „ kampania wyborcza za publiczne pieniądze, to spotkania, to zwykłe bicie piany” – to są cytaty internautów, a PSL także powalczy o rolników na Powiślu? Zapowiadał pan spotkania. Starosta: Pani Redaktor, my cały czas dbamy o rolników, staramy się ich bronić, staramy się pokazywać problemy na polskiej wsi, nie przyjeżdżamy raz na parę lat jak są wybory, cały czas jesteśmy z rolnikami, tutaj cały czas wsłuchujemy się w ich problemy i staramy się te problemy rozwiązywać. Redaktor: Radio RDN odwiedziło także Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie dąbrowskim, mieliśmy patronat. „Jesteśmy otwarci na wszelkie formy działania, wsparcia dla Was a także różnego rodzaju inicjatywy aby usprawnić Wasze życie, a także poprawić nastrój samopoczucia, przede wszystkim, żebyście mogli sami w siebie uwierzyć.” – to są pana słowa do niepełnosprawnych, posypała się po tych słowa długa lista życzeń? Starosta: Pani Redaktor ja się cieszę, że rodzice tak otwarli się na współpracę, bo pamiętam 1999 rok, 2000 gdzie praktycznie można powiedzieć na terenie powiatu dąbrowskiego nie było żadnego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego czy warsztatów terapii zajęciowej. To się zmieniło powstało kilka i myślę, że tutaj to otwarcie rodziców, że chcą współpracować z nami, że mają tą możliwość posłania czy dziecka czy osobę dorosłą na zajęcia, że mogą te osoby w jakiś sposób też rehabilitować się w tych ośrodkach jest bardzo cenne i cenimy sobie tą współpracę. Chcemy jak najbardziej, jak najszerzej współpracować z rodzicami i z opiekunami, tak samo z wychowawcami, którzy zajmują się dziećmi. Redaktor: I to jest na plus, ale jakie są oczekiwania? Starosta: Pani Redaktor Redaktor: Co można jeszcze zrobić, żeby było lepiej? Starosta: Staramy się dostosować warunki tak, żeby tym osobom funkcjonowało się jak najlepiej. Jeżeli chodzi o nasze ośrodki, są wyposażone w windy, kupujemy sprzęt, kupujemy samochody do przewozu, żeby te warunki jak najlepiej poprawić. Także można powiedzieć na każdym etapie jesteśmy z nimi. Też tutaj bardzo mocno współpracuje z tymi osobami pani Dyrektor Agnieszka Głuszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która jest bardzo zaangażowana też w tą współpracę. Także staramy się wspólnie rozwiązywać te problemy. Tak jak mówię, chcemy żeby - my się uczymy też od nich. Bo jak ja jestem na spotkaniach praktycznie Redaktor: Wyobrażam sobie, że lista takich życzeń może być długa Starosta: Na terenie powiatu dąbrowskiego odbyły się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych można powiedzieć podziwiam te osoby, podziwiam ich postawę i ich działania i myślę Redaktor: na pewno osoby Starosta: I jest to bardzo ważne a przez to, że powstały takie ośrodki no to też to spowodowało, że te osoby otworzyły się. Redaktor: Na pewno niepełnosprawni, ale także wszyscy mieszkańcy Powiśla dąbrowskiego chcą mieć łatwy dostęp do służby zdrowia myślą o tym, aby również w szpitalu ten poziom usług się poprawiał. Sporo rzeczy już ma miejsce jeżeli chodzi o inwestycje w szpitalu, kolejne są zaplanowane, to króciutko powiedzmy jakie są Starosta: Pani Redaktor w szpitalu realizujemy inwestycje na kwotę około 20 mln złotych, w tej chwili kończymy jedną inwestycję za około 8 mln złotych to jest głęboka termomodernizacja, to są pompy ciepła, fotowoltaika, przesyły także staramy się tutaj poprawić funkcjonowanie a z drugiej strony zejść z kosztów funkcjonowania szpitala. Następna inwestycja to jest budowa bloku zakaźnego plus remont wszystkich oddziałów szpitalnych, z wymianą całego wyposażenia. Tutaj już będziemy, zostanie zakupiony nowy sprzęt, nowoczesne łóżka tak, żeby usprawnić tak samo prace pielęgniarek, żeby łóżka były już elektryczne, podnoszone, żeby można było no troszeczkę usprawnić tą pracę pielęgniarek i też informatyzacja szpitala za około ponad 3 mln złotych. Także 8, 8, prawie 4 mln to w sumie daje około 20 mln złotych inwestycji realizowanych w szpitalu co wpłynie też na poprawę całości, na poprawę funkcjonowania, na lepsze samopoczucie tak samo osób przebywających w szpitalu, lepsze warunki i też lepszy sprzęt co do diagnostyki. Redaktor: Czas nas goni, pytań byłoby jeszcze wiele ale koniecznie chcę zapytać o finał edycji Regionalnego konkursu poświęconego wartościom głoszonym przez św. Jana Pawła II „Bądź Wielkim”. Radio RDN jak co roku ma patronat nad tym wydarzeniem. Chyba coraz trudniejsze zadanie przed Państwem, bo dzieci już nie pamiętają polskiego papieża. Starosta: No staramy się cały czas przywoływać pamięć o polskim papieżu. Myślę, że to jest bardzo ważne żeby ta pamięć wśród młodzieży była. Teraz już jest XI edycja konkursu Bądź Wielkim, finał jest w piątek 18-tego o godzinie 9-tej w Dąbrowskim Domu Kultury. Gorąco zapraszam wszystkich wstęp jest wolny, otwarty także można przyjść, posłuchać pięknych przedstawień wykonanych przez młodzież, dzieci. Także tutaj staramy się aby ta pamięć o św. Janie Pawle II trwała w pamięciach nie tylko dzieci ale tak samo też dorosłych, bo czas robi swoje, czas też zaciera pamięć i niektóre wydarzenia a przywoływanie tych wydarzeń przez dzieci, przez piękne przedstawienia powoduje to, że gdzieś tam z powrotem wracamy myślami do okresu, do czasu kiedy papieżem był Polak. Redaktor: Bardzo dziękuję za dzisiejsze spotkanie i za rozmowę. Gościem Radia RDN Małopolska był Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski. Starosta: Dziękuję Państwu, dziękuję Pani.