1. Smutne Obchody Dnia Papieskiego – pamiętnego dla Polski - dnia 10 kwietnia 2010 r

Wczoraj 10 kwietnia 2010 roku w kościele parafialnym NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się msza św. w 5 rocznicę śmierci Jana Pawła II . Nikt nie mógł przewidzieć wcześniej, że uczestnicy mszy, będą modlić się również za dusze zmarłych 96 osób – w tym za Prezydenta RP i jego małżonkę - które zginęły tego dnia w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku. W obliczu tej tragedii oraz ogłoszonej żałoby narodowej, przebieg wcześniej przygotowanej uroczystości kościelnej musiał ulec zmianie.Na uroczystą msze św. przybyli przedstawiciele Samorządu Powiatowego ze Starostą Dąbrowskim Wiesławem Krajewskim na czele, oraz przedstawiciele Samorządu Gminy z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Stanisławem Początkiem. Ponadto w uroczystości wzięły udział delegacje Organizacji Kombatanckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Związków, Stowarzyszeń, Instytycji, Szkół i Klubu Sportowego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Powiatu. Mszy św. koncelebrowanej przewodził proboszcz parafii w Dąbrowie Tarnowskiej ks. prałat Stanisław Cyran. Zamiast kazania odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. prałat Józef Poremba. Kościół Katolicki obchodzi 11 kwietnia tego roku, święto Miłosierdzia Bożego. Podobnie jak 5 lat temu, gdy nasz Papież Polak odchodził w wigilię tego święta, tak i wczoraj odeszło do wieczności kilkadziesiąt osób z elity polskiego życia publicznego i społecznego. Po skończonej uroczystości kościelnej zebrani udali się pod pomnik Jana Pawła II aby modlić się o rychłe zakończenie procesu beatyfikacyjnego Ojca Świętego, a także wznieść modlitwy za Ojczyznę. Przedstawiciele władz Powiatu i Gminy oraz Instytucji złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze.