Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

„Stop pożarom traw" to kolejna kampania społeczna zainicjowana przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw.
W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że:

  • wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
  • jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Patrz też:

Do pobrania prezentacja multimedialna przygotowana przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

files/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd1.JPG

files/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd3.JPG files/aktualnosci/2017/04_Kwiecien/14_Stop_pozarom_traw/Slajd21.JPG

Oprac. Wydział Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie materiałów otrzymanych i analiz własnych-www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017/mags

„Stop pożarom traw" to kolejna kampania społeczna zainicjowana przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw. W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych. Należy pamiętać, że: wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Patrz też: Start Kampanii: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226 FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/ Strona poświęcona kampanii:  http://www.stoppozaromtraw.pl/ – tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały! Do pobrania prezentacja multimedialna przygotowana przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Oprac. Wydział Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie materiałów otrzymanych i analiz własnych-www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017/mags