Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Rocznica Powstania Warszawskiego

Rocznica Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia 2010r. obchodzimy 66 rocznicę Powstania Warszawskiego czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę - wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza".
Zryw Powstania miał także zanegować, ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej, pod koniec 1943, nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na politykę Józefa Stalina, która przewidywała na ziemiach polskich strefę wpływów ZSRR.
Powstanie Warszawskie jest symbolem bohaterstwa, ofiarności i zaciętości powstańców oraz jest największym w naszej historii przejawem walki o wolność.

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17:00 czyli o tzw. godzinie "W" ("Wystąpienie"), kiedy oddziały Okręgu Warszawskiego AK dowodzone przez płk Antoniego Chruściela - pseudonim „Monter", wystąpiły jawnie przeciwko Niemcom.
Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom. Jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej, poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz, uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego.

W świetle tych faktów, Powstanie Warszawskie miało skomplikować podział na strefy operacyjne, w myśl którego Polska znajdować się miała w strefie operacyjnej ZSRR.

W dniach 5 i 6 sierpnia 1944, Armia Czerwona z polecenia Józefa Stalina wstrzymała pomoc dla walczącej Warszawy. Ze względów politycznych, przez 44 dni, mimo wielokrotnie składanych obietnic nie udzieliła żadnej pomocy wojskowej powstańcom warszawskim, chcąc w ten sposób doprowadzić do zniszczenia organizacji niepodległościowych przeciwnych planom ZSRR w stosunku do Polski.

2 października 1944 r. zawarto układ o zaprzestaniu działań w Warszawie oraz zakończono walki, które były wyjątkowo wyczerpujące i krwawe .
Zginęło 10 tys. Powstańców, a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys.
Wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.

W dniu 1 sierpnia 2010r. obchodzimy 66 rocznicę Powstania Warszawskiego czyli zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę - wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza".Zryw Powstania miał także zanegować, ustalony jeszcze przez aliantów na konferencji teherańskiej, pod koniec 1943, nowy porządek polityczny w Europie Wschodniej, zgodnie z którym USA i Wielka Brytania zgadzały się na politykę Józefa Stalina, która przewidywała na ziemiach polskich strefę wpływów ZSRR.Powstanie Warszawskie jest symbolem bohaterstwa, ofiarności i zaciętości powstańców oraz jest największym w naszej historii przejawem walki o wolność. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17:00 czyli o tzw. godzinie "W" ("Wystąpienie"), kiedy oddziały Okręgu Warszawskiego AK dowodzone przez płk Antoniego Chruściela - pseudonim „Monter", wystąpiły jawnie przeciwko Niemcom.Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom. Jednak jego strategicznym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej, poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz, uzależnionych od Związku Sowieckiego, zainstalowanych w Lublinie jako Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. W świetle tych faktów, Powstanie Warszawskie miało skomplikować podział na strefy operacyjne, w myśl którego Polska znajdować się miała w strefie operacyjnej ZSRR. W dniach 5 i 6 sierpnia 1944, Armia Czerwona z polecenia Józefa Stalina wstrzymała pomoc dla walczącej Warszawy. Ze względów politycznych, przez 44 dni, mimo wielokrotnie składanych obietnic nie udzieliła żadnej pomocy wojskowej powstańcom warszawskim, chcąc w ten sposób doprowadzić do zniszczenia organizacji niepodległościowych przeciwnych planom ZSRR w stosunku do Polski. 2 października 1944 r. zawarto układ o zaprzestaniu działań w Warszawie oraz zakończono walki, które były wyjątkowo wyczerpujące i krwawe .Zginęło 10 tys. Powstańców, a 7 tys. zaginęło; znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys.Wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.