1. "Rajd Niepodległości" i historyczne widowisko teatralne w Szczucinie

"Rajd Niepodległości" i historyczne widowisko teatralne w Szczucinie

Dzień Sportu Szkolnego, który tradycyjnie obchodzony jest w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, w tym roku miał nietypowy przebieg. Z okazji tegorocznych obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w rowerowym Rajdzie Niepodległości. Odbyło się również widowisko teatralne, które było świetną lekcją  z kart historii naszego regionu. W tych obchodach patriotycznych społeczności szkolnej towarzyszyli przedstawiciele samorządu powiatowego starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz. Uczniowie „Rajd Niepodległościowy” rozpoczęli w miejscowości Czarkowy nad Nidą w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się pomnik „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Następnie rowerzyści przeprawili się przez Wisłę promem w Borusowej i pokonali 45 km trasę aż do Szczucina, odwiedzając po drodze miejsca pamięci narodowej związane z I wojną światową, która przyniosła naszej ojczyźnie niepodległość. Przejeżdżali przez miejscowości, które wraz ze swoimi legionami przemierzał we wrześniu 1914 roku Józef Piłsudski. Rajd był wspaniałą lekcją historii Metą rajdu był Dom Parafialny Kana, w którym odbyło się powitanie rowerzystów, a uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie przedstawili widowisko historyczne, będące dla wszystkich wyjątkową lekcją historii.