1. Barwne i radosne rozpoczęcie Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie dąbrowskim

8 maja 2018 roku uroczyście rozpoczęto Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w naszym powiecie. W stolicy powiatu zgromadziło się ponad 300 osób, które po wspólnej modlitwie udały się ulicami Dąbrowy Tarnowskiej w kolorowym i rozśpiewanym Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Dzisiejszy, piękny dzień stworzył niepowtarzalną okazję pokazania naszemu miastu, jego mieszkańcom, że potrafimy się zjednoczyć, że nie ma znaczenia kim jesteśmy na co dzień, jakie piastujemy stanowiska, jak wyglądamy… łączy nas chęć  manifestowania radości z bycia razem, wspólnego działania, którego celem jest szczęśliwe i godne życie każdego z nas - mówili organizatorzy. W tym szczególnym wydarzeniu wzięły udział wszystkie placówki i stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, jak również uczniowie wszystkich szkół podstawowych z Dąbrowy Tarnowskiej, wolontariusze ze szkół średnich oraz mieszkańcy powiatu. Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych rozpoczęły się uroczystą Mszą Święta w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie ulicami Dąbrowy Tarnowskiej odbył kolorowy i rozśpiewany Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych prowadzony przez dąbrowską orkiestrę dętą, którego uwieńczeniem była bardzo podniosła, a jednocześnie symboliczna chwila – wypuszczenie balonów wprost do nieba. Każdy z nas posiada marzenia, pragnienia, często niewypowiedziane, i to właśnie balony  poniosły te marzenia, pragnienia wprost do nieba, byśmy zawsze pamiętali o tym, co nas łączy, by nasze serca przepełniała empatia, wrażliwość na potrzeby innych, byśmy umieli spojrzeć „dalej i głębiej” – po tych słowach uczestnicy marszu wypuścili w niebo setki kolorowych balonów. Po Marszu Godności uczestnicy udali się do Auli Domu Katechetycznego, gdzie Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Agnieszka Anioł-Głuszek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej dokonali oficjalnego otwarcia Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w subregionie tarnowskim. Patrząc na Was, aż się serce raduje, że możemy tutaj wspólnie świętować Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy działania i wsparcia dla Was, a także różnego rodzaju  inicjatywy, aby usprawnić Wasze życie, a także poprawić nastrój i samopoczucie, a przede wszystkim, żebyście mogli sami w siebie uwierzyć – mówił starosta. Gospodarz naszego powiatu podziękował za wsparcie i pomoc w realizacji wielu inwestycji i projektów na rzecz osób niepełnosprawnych. Szczególne słowa wdzięczności skierował do Zarządu Województwa Małopolskiego, a także Marcina Ślusarskiego zastępcę dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tak naprawdę tutaj na Powiślu, jesteśmy z inicjatywy starosty dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, który jest współorganizatorem tego wydarzenia. Od paru lat zawsze uczestniczymy w obchodach Tarnowie. Jednak mieliśmy taką świadomość, że  jeśli zrobimy to w powiecie dąbrowskim, to będzie nas więcej i więcej naszych placówek. Integracja tutaj jest naprawdę w pełnym wymiarze – mówiła dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a następnie powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in. Marcin Ślusarski zastępca dyrektora  Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Marek Kopia wicestarosta dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Do zebranych zwrócił się również Marcin Ślusarski  przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, który pogratulował wszystkich działań samorządu powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak podkreślił o trafnie i dobrze wykorzystywanych środkach, a także z powodzeniem zrealizowanych wszelkich pomysłach i planach  świadczą wielokrotnie otrzymane prestiżowe nagrody. Głos zabrał również burmistrz Krzysztof Kaczmarski. W program inauguracji tych szczególnych dni wpisał się także występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz wspólne śpiewanie z zespołem Filii Dei.