1. Powołanie Rady Patronackiej Izby Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Powołanie Rady Patronackiej Izby Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W dniu 20 stycznia 2009r. Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Starosta Tarnowski Mieczysław Kras, Starosta Brzeski Ryszard Ożóg oraz Prezes Zarządu Okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej spotkali się w Izbie Pamięci Armii Krajowe w Tarnowie. Celem spotkania było podpisanie porozumienia, na mocy którego powołali Radę Patronacką Izby Światowego Związku Żołnierzy AK. Utworzona Rada Patronacką, otoczy opieką zbiory znajdujące się w Izbie Pamięci oraz będzie wspierała rozwój tej placówki. Ma dbać o historyczną prawdę o latach wojny i okupacji, a także kształtować postawy patriotyczne młodego pokolenia przejawiające się w szacunku dla narodowej przeszłości, kultury i tradycji oraz nieobojętności wobec czasów teraźniejszych. Izba Pamięci Armii Krajowej w Tarnowie istnieje od 2002r. Opiekuje się nią Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów. Działalność Izby ukierunkowana jest głównie na przedstawienie młodzieży historii walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej.W Izbie Pamięci znajdują się takie eksponaty jak broń z czasów II wojny światowej, mundury, gazety konspiracyjne i dokumenty. Jedna z ekspozycji, współfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, poświęcona została działalności Armii Krajowej na terenie Powiatu Dąbrowskiego.