1. Powiatowe Obchody 72 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, Agresji Związku Radzieckiego na Polskę i Spalenia Szkoły Podstawowej w Szczucinie

W niedzielę 11 września 2011r. w Szczucinie odbyły się pierwsze Powiatowe Obchody 72 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, Agresji Związku Radzieckiego na Polskę i Spalenia Szkoły Podstawowej w Szczucinie. Organizatorami uroczystości byli Starosta Dąbrowski - Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin - Jan Sipior oraz Gminny Społeczny Komitet Obchodów Świąt i Rocznic Państwowych w Szczucinie. Delegacje z pocztami sztandarowymi, kombatanci, samorządowcy, delegacje służb, inspekcji i straży, delegacje szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Szczucin oraz szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu, młodzież oraz liczna grupa gości, spotkali się na placu parafialnym w Szczucinie. Stamtąd uczestnicy obchodów, prowadzeni przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie, przeszli do kościoła parafialnego pw. Św. Marii Magdaleny. Mszy Świętej Koncelebrowanej przewodniczył Proboszcz Parafii ks. Zygmunt Warzecha. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy obecni przeszli pod Kwaterę Pamięci Narodowej. Tam słowa powitania w imieniu organizatorów, skierował do zebranych Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin Jan Sipior. W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP - Andrzej Sztorc, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego - Stanisław Sorys, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - Bolesław Łączyński, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz - Przewodniczący Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Starosta Dąbrowski - Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Dąbrowski - Robert Pantera, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego - Barbara Pobiegło, Z-ca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej - Marek Minorczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczucinie – Andrzej Gorzkowicz, płk Zbigniew Baszak – przedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej w Tarnowie. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski. Głos zabierali: Poseł Na Sejm - Andrzej Sztorc, Wicemarszałek - Stanisław Sorys, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz. Podczas tej uroczystości odbyło się przekazanie sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Szczucinie dla Gimnazjum im. Bohaterów Września w Szczucinie. Sztandar w imieniu szkoły odebrał Dyrektor Bogdan Kolano, który następnie przekazał go pocztowi sztandarowemu. Wszyscy obecni na uroczystości mogli posłuchać wspomnień córki – Pani Heleny Teresy Mikuny, jednego z żołnierzy, który uratował się z płonącego budynku szkoły. W hołdzie poległym podczas II wojny światowej wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie w programie okolicznościowym wystąpili uczniowie Gimnazjum im. Bohaterów Września. Po oficjalnej uroczystości pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Gimnazjum im. Bohaterów Września odbyło się otwarcie wystawy poświęconej działalności Armii Krajowej na terenie Powiatu Dąbrowskiego, której przewodniczył płk Zbigniew Baszak – przedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej w Tarnowie.