1. Polonia węgierska na Powiślu Dąbrowskim

Polonia węgierska na Powiślu Dąbrowskim

W dniach 21 - 24 marca br. Powiat Dąbrowski odwiedzili zaprzyjaźnieni goście z Węgier. Przyjechała delegacja z samorządu XVIII Dzielnicy Budapesztu na czele z Burmistrzem Attila Ughy oraz Polonia węgierska i przedstawiciele Węgrów. Celem tej wizyty był udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Tarnowie. W piątek 22 marca br. goście zwiedzili nasz region. Delegacja zobaczyli Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Muzeum Drogownictwa w Szczucinie jak również Malowaną Wieś – Zalipie. Tam z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach malowania wielkanocnych pisanek w zalipiańskie kwiaty. Wieczorem delegacje gościły w Centrum Polonii - Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Podczas pobytu w dworze Konopków odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy partnerskiej między Gminą Dąbrowa Tarnowska a samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu. Samorząd XVIII Dzielnicy Budapesztu reprezentował Burmistrz Attila Ughy a Miasto i Gminę Dąbrowa Tarnowska – Burmistrz Stanisław Początek. W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli również przedstawiciele samorządu powiatu dąbrowskiego, który od 12 już lat współpracuje z XVIII dzielnicą Budapesztu: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Barbara Pobiegło Przewodnicząca Rady Powiatu, Robert Pantera Wicestarosta Dąbrowski, Kazimierz Tęczar Sekretarz Powiatu, Stanisław Krawiec Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Mariola Smolorz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Samorząd gminny reprezentowali również: Władysław Knutelski Przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Minorczyk Zastępca Burmistrza, Stanisław Ryczek Sekretarz Gminy i Krzysztof Orwat – Kierownik Referatu Promocji UM. W sobotę 23 marca br. przedstawiciele delegacji z Węgier wraz z Tadeuszem Kwiatkowskim Starostą Dąbrowskim oraz Robertem Panterą Wicestarostą wzięli udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Tarnowie. Podczas tych uroczystości przedstawiciele samorządu powiatowego, XVIII Dzielnicy Budapesztu oraz Polonii węgierskiej złożyli wiązanki kwiatów pod Mauzoleum generała Józefa Bema. W dniu dzisiejszym w Niedzielę Palmową węgierscy goście wzięli udział we Mszy Św. w kościele p.w. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Przed rozpoczęciem Mszy Św. mieli możliwość zobaczenia pięknych palm wykonanych przez mieszkańców gminy. Dla najładniejszej, którą wybrali, ufundowali specjalną nagrodę.