1. Pan Mieczysław Bojeś z Dąbrowy Tarnowskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

11 listopada 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu Narodowego Święta Niepodległości wręczył ordery zasłużonym żołnierzom-kombatantom oraz działaczom opozycji niepodległościowej. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Pan Mieczysław Bojeś mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej.  W dniu dzisiejszym Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski oraz Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski podczas spotkania z Panem Mieczysławem Bojesiem pogratulowali odznaczenia, które jest uhonorowaniem zasług: dla obronności kraju podczas II wojny światowej oraz za wieloletnią działalność kulturalno- artystyczną.  Mieczysław Bojeś - ur. 18 maja 1925 r. w Marcówce k. Wadowic. 15 kwietnia 1943 r. został na ochotnika przyjęty do konspiracji. Przysięgę składał w Suchej Beskidzkiej do ugrupowania AK pod nazwą „Akcja Mucharz” o charakterze dywersyjno-sabotażowo-wywiadowczym. Używał pseudonimów „Przemytnik” i „Newek”. Walczył w grupie AK „Limba” (na terenie powiatu wadowickiego) oraz był żołnierzem II Armii WP. Po wojnie, w 1947r., za przynależność do ugrupowania zbrojnego „Błyskawica” i nielegalne posiadanie broni został skazany na 8 lat więzienia i 6 lat pozbawienia praw obywatelskich. Następnie wyrok obniżono do 6 lat. W więzieniu  w Warszawie, będąc świetlicowym, opracował projekty Krzyży Grunwaldu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Za zaprojektowanie i pomoc w wykonaniu krzyży darowano mu połowę kary i w 1950 r. wyszedł na wolność. Od 1991 r. Pan Mieczysław Bojeś jest również bardzo aktywnym członkiem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pełni funkcję Członka Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Od wielu lat jest dowódcą pocztu sztandarowego. Pan Mieczysław Bojeś posiada wybitne osiągnięcia w swojej działalności artystycznej i dydaktyczno-wychowawczej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego działalności w latach 90-tych XX wieku do chwili obecnej. Będąc już na emeryturze, za własne środki, urządzał wystawy malarskie, przeprowadził nieodpłatnie ponad 400 lekcji z zakresu  plastyki i o tematyce patriotycznej dla dzieci i młodzieży w 220 szkołach, realizował prelekcje dla dorosłych w świetlicach i klubach oraz dla młodych żołnierzy w 4 jednostkach wojskowych. Od roku 1985 do chwili obecnej miał 627 wystaw w kraju i za granicą (Bułgaria, Ukraina, Słowacja, Niemcy). W 1998 r. wydał tomik 80 wierszy „Moje wspomnienia”. W 2004 r. wydał kolorowy album poświęcony własnej twórczości plastycznej, opatrzony tekstami instruktażowymi. Zarówno tomik jak i albumy nieodpłatnie przekazał szkołom w Powiecie Dąbrowskim. Jako artysta-plastyk opracował dwa projekty pomników niepodległościowych - jeden zrealizowany  w Tarnowie upamiętniający walkę partyzancką. Wykonał cztery projekty sztandarów wojskowych – m.in. Pułkowy Sztandar ŚZŻAK w Tarnowie. Jest autorem około 900 obrazów olejnych        i 120 rysunków plenerowych o tematyce architektury sakralnej i zabytkowej oraz sceny batalistyczne. Otrzymał ponad 140 dyplomów i listów gratulacyjnych za upowszechnianie kultury plastycznej. Pan Mieczysław Bojeś został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi – 1970 r., Krzyżem Kawalerskim  Orderu Odrodzenia Polski – 1985 r., Krzyżem Armii Krajowej   - 1994 r., Krzyżem Partyzanckim – 1995 r., Krzyż Weteranów Walki – 1997 r. oraz Srebrnym Medalem za Zasługi dla  Obronności Kraju – 2004 r.