1. „Opowieść życiem pisana...”

„Opowieść życiem pisana...”

W dniu 25 maja 2015 r. odbyła się konferencja, której celem było zaprezentowanie systemu pomocy osobom niepełnosprawnym funkcjonującego na terenie powiatu dąbrowskiego oraz działań podejmowanych na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach projektu pn. „Dobra Przyszłość" – rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji. Projekt realizowany jest nieprzerwanie od roku 2008 przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, współfinansowany jest on ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konferencja ta odbyła się pod honorowym patronatem Władysława Kosiniaka-Kamysza Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Jarosława Dudy Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz pod honorowym patronatem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W konferencji wzięli udział: Władysław Kosiniak – Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marcin Horyń Zastępca Prezesa Zarządu ds. programowych PFRON, Marcin Ślusarski - Dyrektor oddziału PFRON w Krakowie, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin, Jerzy Bączek – Członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego, Maria Sztorc Skarbnik Powiatu Dąbrowskiego oraz Joanna Ohratka – p.o. Sekretarza Powiatu. Konferencję swoim uczestnictwem uświetnili również ksiądz prałat Józef Poremba, funkcjonariusze straży i policji, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób starszych i osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Dąbrowskiego oraz uczestnicy projektu pn. „Dobra Przyszłość" z lat 2008-2015. W trakcie Konferencji odznaczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej Pro Publiko Bono za działalność na rzecz rodziny otrzymali: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Ksiądz prałat Józef Poremba, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Początek Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Agnieszka Anioł – Głuszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, Bogusława Molak Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Urszula Mróz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej i Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stanisława Jastrząb Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej i Leszek Trójniak Prezes Stowarzyszenia Pomocy Dziecku i Rodzinie „Przyjazny Świat" w Mędrzechowie. W trakcie Konferencji scharakteryzowany został przez Agnieszkę Anioł-Głuszek Dyrektor PCPR w Dąbrowie Tarnowskiej system pomocy osobom niepełnosprawnym funkcjonujący na terenie powiatu dąbrowskiego. Ponadto dyrektor dokonała prezentacji publikacji pt. „Opowieść życiem pisana...." – refleksje rodziców dzieci niepełnosprawnych. Publikacja ta jest inna niż pozostałe wydane przez PCPR w ramach projektu pn."Dobra Przyszłość", jako, że jest wyjątkowa ze względu na osoby, które ją współtworzyły. Autorami jedenastu opowieści zawartych w publikacji są rodzice dzieci niepełnosprawnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Prelekcję pt. „Pokochać i zrozumieć CUD" w trakcie konferencji przeprowadziła Bogusława Molak Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Z kolei Marzena Gubernat Kierownik projektu pn. „Dobra Przyszłość" dokonała w formie prezentacji multimedialnej podsumowania działań, które w projekcie miały miejsce przez cały siedmioletni okres jego realizacji. Na zakończenie konferencji Inga Piotrowska wystąpiła z recytacją prozy. Konferencja zakończyła się recitalem Anny Lis w trakcie, którego Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski wręczył róże obecnym na sali paniom z okazji nachodzącego Dnia Matki. Konferencja wspófinansowana była ze środków Unii Europeskiej w ramach Europesjkiego Funduszu Społecznego.