1. Nowe prawo jazdy – zmieniają się przepisy i dokumenty

Nowe prawo jazdy – zmieniają się przepisy i dokumenty

19 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wprowadza nowe kategorie praw jazdy dla kierujących motorowerami i pojazdami czterokołowymi lekkimi – kat. AM oraz 3 kategorie prawa jazdy dla motocyklistów. Zgodnie z tą ustawą podwyższeniu ulega wymagany wiek dla uzyskania poszczególnych kategorii prawa jazdy. Od 19 stycznia wszystkie wydane prawa jazdy są okresowe z maksymalnym terminem ważności na 15 lat. Nowością jest także utworzenie tzw. profilu kandydata na kierowcę (PKK). Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami kandydat na kierowcę winien udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców a potem z pozytywnym wynikiem tego badania, zgłosić się do Wydziału Komunikacji i Transportu, gdzie składa wniosek o wydanie odpowiedniego uprawnienia do kierowania pojazdami. Po zarejestrowaniu w PKK otrzymuje on swój indywidualny numer, z którym udaje się do wybranego przez siebie ośrodka szkolenia kierowców celem odbycia odpowiedniego kursu. Dalsze postępowanie związane z uzyskaniem prawa jazdy nie zmieniło się. Nastąpiło także zwiększenie opłaty za wydanie uprawnienia do kierowania. Obecnie wynosi ona 100 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Nowy wzór prawa jazdy odpowiada jednolitemu wzorowi europejskiego prawa jazdy oraz spełnia wszystkie wymagania związane z zabezpieczeniami dokumentu. Zmiany i zabezpieczenia objęły m.in. inny format kolorowego zdjęcia, odmienioną grafikę, naniesiony mikrodruk, czy hologram. Posiadacze starego prawa jazdy nie muszą jednak już martwić się wymianą dotychczasowego dokumentu – wszystkie wydane bezterminowo blankiety, będą podlegały wymianie dopiero w latach 2028-2033.