1. Nowa strażnica dla Komendy Straży Pożarnej

Nowa strażnica dla Komendy Straży Pożarnej

Chcemy, aby nowy obiekt strażnicy zapewnił prawidłowe funkcjonowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski.

Będzie pełniła jeszcze inne funkcje a mianowicie ułatwi organizowanie szkoleń i ćwiczeń a także doskonalenie zawodowe strażaków i członków ochotniczych straży pożarnych czy ewentualnych spotkań roboczych Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówi Adam Rzemiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

i Brzesku.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej posiada już opracowaną dokumentację projektową wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę nowej strażnicy wraz z magazynem przeciwpowodziowym. Obecna siedziba dąbrowskiej straży pożarnej jest niewystarczająca do aktualnych potrzeb wynikających z charakteru naszego regionu. Brakuje magazynu przeciwpowodziowego, który jest niezwykle przydatny przy występujących coraz częściej w naszym regionie powodzi. Nowy projekt strażnicy obejmuje właśnie budowę magazynu przeciwpowodziowego. Budynek strażnicy będzie się składał z części socjalnej dla strażaków systemu zmianowego oraz części administracyjno – biurowej. Ponadto w skład całego kompleksu wejdą garaże z pomieszczeniami magazynowymi. Będzie również wiata magazynowa, plac manewrowy połączony z placem do ćwiczeń, parking na 21 miejsc parkingowych. Na obiekcie znajdzie się również wspinalnia z bieżnią i boisko do gier zespołowych o wymiarach 24 x 12m. Chcemy, aby nowy obiekt strażnicy zapewnił prawidłowe funkcjonowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej – mówi Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski. Nowa strażnica będzie spełniała wszystkie warunki jednostki ratowniczo – gaśniczej oraz stanowiska kierowania i przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach z możliwością przekierowywania do właściwych służb jak Policja czy Pogotowie Ratunkowe. Będzie pełniła jeszcze inne funkcje a mianowicie ułatwi organizowanie szkoleń i ćwiczeń a także doskonalenie zawodowe strażaków i członków ochotniczych straży pożarnych czy ewentualnych spotkań roboczych Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – mówi Adam Rzemiński Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Magazyn przeciwpowodziowy będzie służył przechowywaniu zapasów oraz rezerw sprzętu i materiałów niezbędnych dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Dokumentacja, która kosztowała ponad 130 tys. zł została sfinansowana przez samorząd Powiatu Dąbrowskiego. Obecnie przy zaangażowaniu Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego trwają starania o pozyskanie środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia. Inwestycja ta została zapisana w planie inwestycji Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie, jednak na razie nie ma środków finansowych na ten cel. Województwo dofinansowuje obecnie budowę rozpoczętej strażnicy w Bochni. Jest szansa, że kolejna będzie dąbrowska strażnica, chociaż w kolejce ustawiają się już komendy straży w Wieliczcei Brzesku. Burmistrzowie i wójtowie z Powiatu Dąbrowskiego na posiedzeniu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego uznali, że jest to ważna inwestycja dla naszego regionu gdyż Powiat Dąbrowski narażony jest na występowanie powodzi. Uchwały intencyjne dotyczące dofinansowania tego zadania będą podejmowane na posiedzeniach rady powiatu i rad gmin.