1. „Niefortunny blamaż” czyli ortograficzne zmagania na Powiślu Dąbrowskim

„Niefortunny blamaż” czyli ortograficzne zmagania na Powiślu Dąbrowskim

Źródło ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarn.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej był już trzeci raz gospodarzem a zarazem współorganizatorem zmagań ortograficznych najlepszych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rejonu Powiśla Dąbrowskiego. W szranki zmagań o miano najlepszego znawcy meandrów naszego języka stanęło prawie 40 uczniów z 13 szkół. Tytuł „Mistrza Ortografii Powiatu Dąbrowskiego 2007" zdobył Piotr Chojnowski- uczeń Gimnazjum Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Pierwszym wicemistrzem został Paweł Szczepański również z Gimnazjum Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, drugim zaś Katarzyna Krawiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 W Dąbrowie Tarnowskiej. Kolejne miejsca zajęli: Justyna Okulska, Jakub Pabian – uczniowie Gimnazjum w Szczucinie, Ewelina Burzec z ZSP Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Sylwia Gondek z Gimnazjum w Radgoszczy, Małgorzata Janczak z Gimnazjum z Olesna, Justyna Chmura z ZSP Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Iwona Kupiec z Gimnazjum z Gruszowa Wielkiego, Aleksandra Bielawska z Gimnazjum Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Monika Leśniewska z Gimnazjum w Radgoszczy. Zawodnicy rywalizowali również w kategorii zespołowej. Najlepszą drużyną tegorocznej edycji konkursu okazali się licealiści z ZSP Nr 1 w Dąbrowie Tarn. Drugie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum Nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, trzecie zaś gimnazjalistom ze Szczucina . Prace uczniów poprawiało jury złożone w większości z opiekunów zawodników. Jego pracą kierowała pani mgr Maria Ząbek. Autorem trudnego, pełnego językowych pułapek dyktanda był adiunkt Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach pan dr Stanisław Cygan. Ważnym punktem uroczystości był wykład zaproszonego gościa na temat: „Jak tworzyć amatorskie słowniki gwarowe?" Nagrody oraz podziękowania dla finalistów wręczali: honorowy gość konkursu Starosta Powiatu Dąbrowskiego pan mgr Wiesław Krajewski a także gospodarz imprezy Dyrektor ZSP pani mgr Irena Czternastek. Każdy uczestnik dyktanda otrzymał teczkę z logo powiatu, folder, książkę a także pamiątkowy dyplom. Kilkunastu najlepszych uczniów dostało prezenty o większej wartości. Mistrz oraz wicemistrzowie otrzymali również pamiątkowe pióra i długopisy. Najlepsza szkoła otrzymała „Puchar Starosty Powiatu Dąbrowskiego". W tym roku puchar przeszedł na własność ZSP Nr 1 w dąbrowie Tarnowskiej, ponieważ I Liceum zdobyło go po raz trzeci. Wszyscy zawodnicy i goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek. Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc panom Zygmuntowi i Jerzemu Olesiom z firmy „Ziarneks". Konkurs wspomógł również finansowo poseł na Sejm RP pan mgr Robert Pantera. Konkurs został przygotowany przez nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej: panią mgr Barbarę Golemo i pana mgra Janusza Lecha. Źródło ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarn.