1. List Prezydenta RP - Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej

List Prezydenta RP - Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej

files/aktualnosci/2014/04_kwiecien/25_List_Prezydenta_RP_Sad_Rejonowy/Obraz.jpg

W związku z reorganizacją polskiego sądownictwa od 1 stycznia 2013 roku 79 najmniejszych sądów rejonowych, czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie, zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich jednostek. Zmiany dotknęły również Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej. W czerwcu 2012 roku Polskie Stronnictwo Ludowe zebrało ponad 150 tys. podpisów w sprawie obrony sądów. W naszym regionie również zbierano podpisy w obronie dąbrowskiego sądu. Między innymi dzięki zaangażowaniu Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego w sumie udało się zebrać około 2 tys. podpisów. Reorganizację sądownictwa resort sprawiedliwości argumentował m.in. oszczędnościami oraz poprawą efektywności i struktury organizacyjnej sądów - wobec ich nierównomiernego obciążenia w skali kraju. Reforma wywołała jednak protesty samorządów, które podkreślały wagę i rolę małych sądów w lokalnych społecznościach. W reakcji na reformę Gowina powstał obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić stan sprzed reformy. Ustawę pod koniec czerwca zeszłego roku zawetował prezydent Komorowski. Weto zostało podtrzymane, ale jednocześnie prezydent skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustroju sądów powszechnych, dzięki któremu udało się przywrócić niektóre zniesione sądy rejonowe. 31 marca 2014 roku prezydent Komorowski podpisał nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”, która pozwala na nowo utworzyć Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej. Poniżej zamieszczamy list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego przesłany z tej okazji do Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego.