1. Ku pamięci pomordowanych w Katyniu

Ku pamięci pomordowanych w Katyniu

11 kwietnia br. przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej, gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest tablica pamiątkowa, zgromadzili się na uroczystym apelu przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, dąbrowskiej parafii, dyrektorzy szkół, instytucji i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gminy, przedstawiciele organizacji społecznych, nauczyciele i uczniowie oraz rodziny pomordowanych. Wszystkie delegacje przybyły aby oddać cześć naszym rodakom, którzy w 1940 roku byli więzieni w obozach jenieckich. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego: Albin Basista, Bolesław Berbeka, Stanisław Juras, Adam Malinowski, Józef Paducha, Leszek Szpak i  Zygmunt Śliski. Burmistrz  Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek powitał zgromadzonych przed Kaplicą Cmentarną. Przedstawił pokrótce rys historyczny wydarzeń, które miały miejsce 73 lata temu. Zwrócił uwagę, iż tego dnia wspominamy także 96  ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, którzy zginęli  10 kwietnia 2010 roku lecąc na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowali krótką akademię, którą upamiętnili Polaków przywołując obrazy sprzed 73 lat. Wspomnieli, także o 96 ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pamięć wszystkich zmarłych uczczono minutą ciszy.Ksiądz Prałat Stanisław Cyran odmówił modlitwę w intencji ofiar Katynia oraz tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem.Po modlitwie wszystkie zgromadzone delegacje złożyły pod tablicą katyńską wiązanki kwiatów i znicze. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który podziękował wszystkim delegacjom za przybycie.