Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Kolczyki dla bydła za darmo

Kolczyki dla bydła za darmo

Mieszkańcy wsi mogą w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie za darmo odbierać kolczyki używane przy znakowaniu zwierząt dla celów ich właściwej rejestracji i identyfikacji. Dodatkową pulę pieniędzy ufundowała właśnie Unia Europejska. Niestety nie oznacza to końca problemów z kolczykowaniem, w regionie brakuje bowiem specjalnych urządzeń do kolczykowania.

Pieniądze na kolczyki pochodzą z funduszu PHARE – informuje szefowa oddziału agencji w Tarnowie Małgorzata Kura. Bydło kolczykuje się zaraz po urodzeniu. W powiecie tarnowskim dotychczas oznakowano 40 tysięcy sztuk zwierząt. Wcześniej za kolczyki rolnicy musieli płacić. Para kosztowała blisko 4 złote.

Niestety nie rozwiązuje to problemów z samym kolczykowaniem. W podtarnowskich gminach brakuje kolczykownic. Tymczasem zmieniły się przepisy i od 1 stycznia rolnikom, którzy nie zakolczykowali zwierząt grożą kary. Problem jest więc naglący. Małgorzata Kura apeluje o pomoc samorządów. Wiele z nich współpracuje już z Agencją, ktora przekazuje własne kolczykownice (dwie dla każdej gminy) a także informuje, gdzie można nabywać kolejne urządzenia. Są jednak gminy, których pracownicy nie wykazali dotychczas większego zainteresowania tym problemem.

Źródło: Radio MAKS/Okay

Mieszkańcy wsi mogą w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie za darmo odbierać kolczyki używane przy znakowaniu zwierząt dla celów ich właściwej rejestracji i identyfikacji. Dodatkową pulę pieniędzy ufundowała właśnie Unia Europejska. Niestety nie oznacza to końca problemów z kolczykowaniem, w regionie brakuje bowiem specjalnych urządzeń do kolczykowania. Pieniądze na kolczyki pochodzą z funduszu PHARE – informuje szefowa oddziału agencji w Tarnowie Małgorzata Kura. Bydło kolczykuje się zaraz po urodzeniu. W powiecie tarnowskim dotychczas oznakowano 40 tysięcy sztuk zwierząt. Wcześniej za kolczyki rolnicy musieli płacić. Para kosztowała blisko 4 złote. Niestety nie rozwiązuje to problemów z samym kolczykowaniem. W podtarnowskich gminach brakuje kolczykownic. Tymczasem zmieniły się przepisy i od 1 stycznia rolnikom, którzy nie zakolczykowali zwierząt grożą kary. Problem jest więc naglący. Małgorzata Kura apeluje o pomoc samorządów. Wiele z nich współpracuje już z Agencją, ktora przekazuje własne kolczykownice (dwie dla każdej gminy) a także informuje, gdzie można nabywać kolejne urządzenia. Są jednak gminy, których pracownicy nie wykazali dotychczas większego zainteresowania tym problemem. Źródło: Radio MAKS/Okay