Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Jutro obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego

Jutro obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego

Jutro obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Został on powołany ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard, założyciel zakonu szpitalników, później podzielonego na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.

O istnieniu ratowników medycznych, pielęgniarek ratunkowych, dyspozytora medycznego i lekarza Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy z niecierpliwością oczekujemy na pomoc medyczną, bo złapał nas nagły ból w klatce piersiowej, nasz sąsiad zasłabł lub dziecko ma drgawki, albo gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego, w którym są poszkodowani. To właśnie ratownicy medyczni i pielęgniarki ratunkowe najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku i nagłego zachorowania udzielając niezbędnej pomocy medycznej. Trudno zliczyć, jak wiele osób zawdzięcza im życie i zdrowie.

Ratownikom medycznym zawdzięczamy jeszcze jedno. To często właśnie oni w ramach różnych akcji społecznych uczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak się właściwie zachować w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Wielu z nas niejednokrotnie przekonało się, że wiedza ta bywa bezcenna.

W związku z przypadającym w najbliższą sobotę Dniem Ratownictwa Medycznego Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski i Marek Kopia wicestarosta dąbrowski skierowali życzenia do wszystkich Pracowników Ratownictwa Medycznego z terenu powiatu dąbrowskiego.

Skład zespołów ratownictwa określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi że są to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w podstawowym ZRM) lub trzy osoby – lekarz systemu, pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w specjalistycznym ZRM).

W ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej, w skład zespołu podstawowego wchodzą trzy osoby medyczne, które spełniają wysokie wymagania określone w ustawie o PRM.

WYMAGANIA DLA PRACOWNIKÓW RATOWNICTWA MEDYCZNEGO określone w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym ratownictwie medycznym

Pliki do pobrania

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Został on powołany ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard, założyciel zakonu szpitalników, później podzielonego na zakony świętego Łazarza i świętego Jana. O istnieniu ratowników medycznych, pielęgniarek ratunkowych, dyspozytora medycznego i lekarza Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy z niecierpliwością oczekujemy na pomoc medyczną, bo złapał nas nagły ból w klatce piersiowej, nasz sąsiad zasłabł lub dziecko ma drgawki, albo gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego, w którym są poszkodowani. To właśnie ratownicy medyczni i pielęgniarki ratunkowe najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku i nagłego zachorowania udzielając niezbędnej pomocy medycznej. Trudno zliczyć, jak wiele osób zawdzięcza im życie i zdrowie. Ratownikom medycznym zawdzięczamy jeszcze jedno. To często właśnie oni w ramach różnych akcji społecznych uczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak się właściwie zachować w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Wielu z nas niejednokrotnie przekonało się, że wiedza ta bywa bezcenna. W związku z przypadającym w najbliższą sobotę Dniem Ratownictwa Medycznego Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski i Marek Kopia wicestarosta dąbrowski skierowali życzenia do wszystkich Pracowników Ratownictwa Medycznego z terenu powiatu dąbrowskiego. Skład zespołów ratownictwa określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która mówi że są to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w podstawowym ZRM) lub trzy osoby – lekarz systemu, pielęgniarka systemu i/lub ratownik medyczny (w specjalistycznym ZRM). W ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej, w skład zespołu podstawowego wchodzą trzy osoby medyczne, które spełniają wysokie wymagania określone w ustawie o PRM. WYMAGANIA DLA PRACOWNIKÓW RATOWNICTWA MEDYCZNEGO określone w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym ratownictwie medycznym Pliki do pobrania Pobierz plik Wymagania.pdf