Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Już wkrótce III Turniej Rycerski pod Wieżycą

Już wkrótce III Turniej Rycerski pod Wieżycą

Już wkrótce  III Turniej Rycerski pod Wieżycą

18 lipca o godzinie 1200 pod Wieżycą odbędzie się III Turniej Rycerski, organizowany przez Poczet Bagiennych z Wieżycy. Tematem przewodnim tegorocznego turnieju będą zakony rycerskie.

W programie turniej walki mieczem 1vs1, 5vs5, współzawodnictwo łucznicze oraz po raz pierwszy pod Wieżycą – bieg dam i przemarsz biczowników. Organizatorzy liczą na przybycie wyjątkowo licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Udział potwierdziło już ponad 100 osób z całego kraju. Tradycyjnie w projekcie mogą uczestniczyć najmłodsi – w chwilach wolnych między konkurencjami poprowadzone zostaną dla nich warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku. Przewidziany jest także udział rzemieślników z epoki oraz lokalnych wytwórców tradycyjnej żywności, którzy wystawią kramy ze swymi wyrobami. Pojawi się również zespół muzyki dawnej „Tiboryus" .

Podobnie jak w latach poprzednich impreza Pocztu Bagiennych z Wieżycy organizowana jest pod patronatem naukowym Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Organizatorzy postarają się pokazać wygląd przedstawicieli różnych zakonów rycerskich pojawiających się w XIII-to wiecznej Polsce, a także ich akcje chrystianizacyjną na przykładzie nawracania Prusów, których grupę również będą gościć.

Wstęp na turniej jest bezpłatny.

files/aktualnosci/2015/07_lipiec/07_Juz_wkrotce_III_Turniej_Rycerski_pod_Wiezyca/plakat turniej rycerski_2015 kopia.jpg

Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) , bracia służebni oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej. Pierwsze zakony rycerskie powstawały na fali krucjat (w Królestwie Jerozolimskim) i pielgrzymek do Ziemi Świętej w XI i XII w. Niektóre zakony rycerskie zdołały utworzyć swoje własne państwa – zakon krzyżacki w Prusach i Ziemi Świętej, joannici na Rodos i Malcie, lazaryci w Akce.

18 lipca o godzinie 1200 pod Wieżycą odbędzie się III Turniej Rycerski, organizowany przez Poczet Bagiennych z Wieżycy. Tematem przewodnim tegorocznego turnieju będą zakony rycerskie. W programie turniej walki mieczem 1vs1, 5vs5, współzawodnictwo łucznicze oraz po raz pierwszy pod Wieżycą – bieg dam i przemarsz biczowników. Organizatorzy liczą na przybycie wyjątkowo licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Udział potwierdziło już ponad 100 osób z całego kraju. Tradycyjnie w projekcie mogą uczestniczyć najmłodsi – w chwilach wolnych między konkurencjami poprowadzone zostaną dla nich warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku. Przewidziany jest także udział rzemieślników z epoki oraz lokalnych wytwórców tradycyjnej żywności, którzy wystawią kramy ze swymi wyrobami. Pojawi się również zespół muzyki dawnej „Tiboryus" . Podobnie jak w latach poprzednich impreza Pocztu Bagiennych z Wieżycy organizowana jest pod patronatem naukowym Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Organizatorzy postarają się pokazać wygląd przedstawicieli różnych zakonów rycerskich pojawiających się w XIII-to wiecznej Polsce, a także ich akcje chrystianizacyjną na przykładzie nawracania Prusów, których grupę również będą gościć. Wstęp na turniej jest bezpłatny. Zakon rycerski – pierwotnie w Kościele katolickim zakon, w skład którego wchodzili zakonnicy (duchowni) , bracia służebni oraz bracia-rycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej. Pierwsze zakony rycerskie powstawały na fali krucjat (w Królestwie Jerozolimskim) i pielgrzymek do Ziemi Świętej w XI i XII w. Niektóre zakony rycerskie zdołały utworzyć swoje własne państwa – zakon krzyżacki w Prusach i Ziemi Świętej, joannici na Rodos i Malcie, lazaryci w Akce.