1. INFORMACJA POWIATOWEGO CENTRUM ZARZĄDZENIA KRYZYSOWEGO

INFORMACJA POWIATOWEGO CENTRUM ZARZĄDZENIA KRYZYSOWEGO

Kilkudniowe opady deszczu w południowej Polsce i na Słowacji, spowodowały wzrost stanów wód w rzekach i przekroczenie poziomów ostrzegawczych. W związku ze stanem wody na rzece Wisła, w Karsach i Szczucinie, Starosta Dąbrowski wydał zarządzenie wprowadzające stan pogotowia przeciwpowodziowego od godz. 1300 dnia 21 lipca 2011r. w gminach: Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów i Szczucin. Skutkiem tego Gminne Centra Zarządzania Kryzysowego zwiększają monitoring sytuacji hydrologicznej oraz przygotowują siły i środki do ewentualnego ich użycia w sytuacji ogłoszenia stanu alarmowego. Ostatnie stany na wodowskazach to 545 cm w Karsach (105 cm do stanu alarmowego) i 507 cm w Szczucinie (153 cm do stanu alarmowego). Takie stany wody powodują utrudnienia lub wstrzymanie przepraw promowych. Na pozostałych rzekach powiatu stany wody są podwyższone, ale nie stanowią obecnie realnego zagrożenia. Zapowiadane na dzisiaj opady deszczu nie powinny radykalnie zmienić obecnej sytuacji, ale mogą spowodować powstanie lokalnych rozlewisk. Stany ostrzegawcze zostały także przekroczone w Żabnie (o 141 cm) na rzece Dunajec i w Koszycach Wielkich (o 64 cm) na rzece Biała. Według stanów ze stacji pomiarowych dobowa wysokość opadów w Dąbrowie Tarnowskiej wynosiła: 15,0 mm/m2 – 19.07; 27,8 mm/m2 – 20.07 i 7,0 mm/m2 – 21.07 oraz 11,4 mm/m2 – 19.07; 20,6 mm/m2 – 20.07 i 7,8 mm/m2 – 21.07 w Borusowej. W tych ostatnich dniach Państwowa Straż Pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej odnotowała 3 interwencje przy uszkodzonej infrastrukturze oraz 7 interwencji przy powalonych i uszkodzonych drzewach.