1. Delegacja węgierska w powiecie dąbrowskim

Delegacja węgierska w powiecie dąbrowskim

W weekend powiat dąbrowski gościł delegację samorządu XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre. Do Dąbrowy Tarnowskiej przyjechał nowo wybrany Burmistrz XVIII dzielnicy Attila Ughy wraz ze swoimi współpracownikami. Celem pobytu węgierskich gości było omówienie dalszej współpracy partnerskiej pomiędzy samorządami i określenie kierunków współpracy w 2011 roku. Delegacja węgierska została przyjęta przez Starostę Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego.W spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym uczestniczyli również: Maria Sztorc – Skarbnik Powiatu, Mariola Smolorz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia, Mateusz Rzeźniewski – Inspektor w Wydziale Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia. Podczas spotkania omówiono program współpracy w ramach projektu, który uzyskał dofinansowanie z Komisji Europejskiej na realizację inicjatyw dotyczących rozwoju zasobów ludzkich, udziale obywateli w rozwoju miast, współpracy z sektorem przedsiębiorstw na rzecz rozwoju miast, upowszechniania edukacji, promocji projektów UNESCO, kultywowania tradycji i historii. Łącznie na realizację tych działań Komisja Europejska przyznała 111 tysięcy euro. Projekt będzie realizowany w latach 2011 – 2012 przez samorządy: XVIII dzielnicy Budapesztu (Węgry), miasta Roding (Niemcy), miasta San Nicola La Strada (Włochy), samorząd powiatu dąbrowskiego (Polska), miasta Nessebar (Bułgaria), miasta Tusnádfürdő (Rumunia). We wszystkich tych miastach odbędzie się po jednym spotkaniu. Powiat Dąbrowski będzie organizatorem projektu z zakresu upowszechniania edukacji. Spotkanie partnerów odbędzie się w listopadzie tego roku. Podczas wizyty rozmawiano również o spotkaniach partnerskich pomiędzy samorządami spoza projektu unijnego. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Festiwalu Wrześniowym, który będzie organizowany na Węgrzech we wrześniu tego roku. Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski zaprosił delegację z Węgier do udziału w Święcie Konstytucji 3-go Maja i Święcie Powiśla Dąbrowskiego. Przedstawiciele samorządów ustalili również, że wzajemne kontakty partnerskie zostaną poszerzone o udział mieszkańców naszych samorządów, aby mogli poznać kulturę i tradycje naszych krajów. Powiat dąbrowski na Węgrzech reprezentowany był już przez wiele grup społecznych m.in. nauczycieli, przedsiębiorców, młodzież, grupy folklorystyczne, sportowców, lekarzy, samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury. Oprócz wizyty w Starostwie Powiatowym delegacja węgierska zwiedziła nasz region. Po południu goście zwiedzali Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz Malowaną Wieś Zalipie. Mieli również okazję zobaczyć starą kuźnię w gospodarstwie agroturystycznym „Gościna u Babci” Państwa Marii i Piotra Krok. Wieczorem Starosta Tadeusz Kwiatkowski i Wicestarosta Robert Pantera oprowadzili delegację po Tarnowie, gdzie węgierscy goście mogli zobaczyć pomnik Józefa Bema i Bramę Seklerską na Placu Petofiego postawioną jako symbol więzi Tarnowa z Węgrami.