1. Delegacja Samorządu Powiatu Dąbrowskiego z wizytą na Węgrzech

Delegacja Samorządu Powiatu Dąbrowskiego z wizytą na Węgrzech

W dniach 12 - 15 marca br. delegacja Samorządu Powiatu Dąbrowskiego na czele ze Starostą Dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim, Wicestarostą Robertem Panterą i Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbarą Pobiegło wzięła udział w obchodach rocznicy Wiosny Ludów na Węgrzech jak również uczestniczyła w konferencji inaugurującej kolejny projekt realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa dla Obywateli". Zaproszenie do udziału w uroczystościach wystosował Attila Ughy - Burmistrz XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre.Wspólnie z innymi przybyłymi delegacjami z Niemiec, Włoch, Rumunii i Bułgarii przedstawiciele Samorządu powiatowego wzięli udział w uroczystościach patriotycznych poświęconych 162 rocznicy Wiosny Ludów.Uroczystości te odbyły się pod tablicą Bányai Julia, kobiety która w przebraniu mężczyzny walczyła o wolność narodu węgierskiego jak również pod pomnikiem poległych podczas Wiosny Ludów.Tam swoje przemówienie o przyjaźni polsko – węgierskiej i działalności Józefa Bema na Węgrzech wygłosił Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.Jak co roku złożona została wiązanka kwiatów pod tablicą gen. Józefa Bema w Budapeszcie, ufundowaną przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego w 2003 roku. Ważnym punktem pobytu na Węgrzech była konferencja mająca na celu omówienie programu projektu „Rozbudowa sieci 2011 – 2012" realizowanego w ramach programu „Europa dla Obywateli".Powiat Dąbrowski jest jednym z partnerów tego projektu współfinansowanego z Komisji Europejskiej. Pozostali partnerzy to: XVIII dzielnica Budapesztu (Węgry), miasto Roding (Niemcy), miasto San Nicola La Strada (Włochy), miasto Nessebar (Bułgaria), miasto Tusnádfürdő (Rumunia). We wszystkich tych miastach odbędzie się po jednym spotkaniu. Tematyka spotkań dotyczyć będzie inicjatyw dotyczących rozwoju zasobów ludzkich, udziale obywateli w rozwoju miast, współpracy z sektorem przedsiębiorstw na rzecz rozwoju miast, upowszechniania edukacji, promocji projektów UNESCO, kultywowania tradycji i historii.Łącznie na realizację tych działań Komisja Europejska przyznała 111 tysięcy euro. Powiat Dąbrowski w 2011 roku będzie organizatorem konferencji poświęconej upowszechnianiu edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia. Przedsięwzięcie to będzie realizowane w dniach 16–19 listopad br. W ramach pobytu w XVIII dzielnicy Budapesztu przybyłe delegacje mogły zobaczyć projekt rozwoju miasta tzw. „Budapeszt zza kulis" polegający na wyburzaniu starych, zaniedbanych budynków a budowaniu nowych obiektów służących społeczeństwu.Ponadto Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski zaprosił samorząd węgierski do uczestnictwa w obchodach Święta Konstytucji 3 – go maja w Dąbrowie Tarnowskiej oraz udziału w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.