1. Dąbrowscy przedsiębiorcy na Węgrzech

Dąbrowscy przedsiębiorcy na Węgrzech

Na zaproszenie budapesztańskiej Izby Handlowej i Burmistrza XVIII Dzielnicy Budapesztu Laszlo Mestera, przedsiębiorcy z Powiatu Dąbrowskiego brali udział w partnerskiej konferencji na Węgrzech. Była to rewizyta, gdyż w czerwcu br. węgierskie firmy brały udział w konferencji organizowanej w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej a także w VIII Targach Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego. Konferencja zorganizowana została w węgierskiej Izbie Handlowej. Uczestniczył w niej Prezes Izby Handlowej w Budapeszcie oraz około 60 przedstawicieli tamtejszych firm i członków stowarzyszenia przedsiębiorców.Podczas spotkania dyskutowano o obciążeniach podatkowych dla firm i zatrudnianiu pracowników w Polsce i na Węgrzech. W trakcie konferencji nawiązane zostały wspólne kontakty handlowe polskich i węgierskich firm dotyczące eksportu do Węgier armatury łazienkowej firmy „Eurosan". Węgierskie firmy zainteresowane są także wkładami kominkowymi firmy „Eurosan" i tekstylnymi artykułami wyposażenia wnętrz a szczególnie firanami i zasłonamiz Radgoszczy. Wspólne rozmowy z Węgrami prowadziła także firma „Tracz" z Dąbrowy Tarnowskiej. Drugie spotkanie polskich i węgierskich przedsiębiorców odbyło się w rodzinnej firmie zajmującej się stolarstwem meblowym a także renowacją starych mebli. Głównymi odbiorcami ich produktów i wyrobów są firmy z branży hotelarskiej. Podczas spotkania omówiono kwestie dotyczące działalności firm na rynku europejskim. Właściciel firmy opowiedział o swojej działalności i pokazał wszystkim uczestnikom zakład. W drugim dniu pobytu rozegrany został mecz piłki nożnej polskichi węgierskich firm, po którym odbyło się wspólne spotkanie nt. dalszej współpracy.