1. 85-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żelichowskiej

85-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żelichowskiej

W dniu 14 sierpnia br. obchodzono 85-lecie powstania OSP w Woli Żelichowskiej, połączone z poświęceniem nowego sztandaru dla tej Jednostki. Uroczystość była też okazją do wręczenia zasłużonym strażakom i działaczom odznaczeń i listów gratulacyjnych za zasługi dla pożarnictwa.W jubileuszu wzięli udział posłowie RP: Michał Wojtkiewicz, Józef Rojek oraz Andrzej Sztorc. Przybyli również Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Kądzielawa, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński oraz Członek Zarządu Powiatu Lesław Wieczorek i Radny Powiatu Andrzej Kita. Podniosłą uroczystość podkreślała obecność przedstawicieli i pocztów sztandarowych jednostek OSP z powiatu dąbrowskiego.Dopisała również wysoka frekwencja mieszkańców Woli Żelichowskiej i okolicznych miejscowości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. na stadionie w Woli Żelichowskiej - w trakcie której dokonano poświęcenia nowego sztandaru dla OSP w Woli Żelichowskiej. Mszę św. pod przewodnictwem Kapelana OSP powiatu dąbrowskiego ks. Zygmunta Warzechy koncelebrowali duszpasterze: były proboszcz parafii Żelichów ks. Tadeusz Wiszniewski, obecny proboszcz parafii ks. Andrzej Kędryna, oraz ks. Stanisław Nakielski proboszcz Zalipia. Obecny był również na uroczystości proboszcz Borusowej ks.Marian Kujda. Oficjalny program uroczystości rozpoczął się od złożenia raportu, przez Naczelnika OSP w Woli Żelichowskiej Janusza Woźniaka, Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie Ryszardowi Pikulowi. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu narodowego, Wójt Gminy Gręboszów Krystyna Świętek, powitała przybyłych gości.Następnie Prezes OSP Roman Gądek odczytał rys historyczny, przypominający o początkach tworzenia się struktur OSP i założycielach Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żelichowskiej. W dalszej części uroczystości przystąpiono do wręczenia i przekazania Jednostce nowego sztandaru, ufundowanego przez Józefa Izaka. Sztandar wręczyli Józef Izak wieloletni sponsor różnych inwestycji w Woli Żelichowskiej a obecnie Prezes Klubu „Wola Żelichowska„ w Chicago oraz Stanisław Wytrwał Radny Rady Gminy Gręboszów. W trakcie obchodów 85-lecia OSP, wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe druhom Jednostki a także złote, srebrne i brązowe medale – „Za zasługi dla pożarnictwa", wyróżniającym się strażakom oraz działaczom i zasłużonym mieszkańcom Woli Żelichowskiej, którzy od lat wspierają działalność Jednostki. Przyznano również odznaki „Wzorowy strażak". Aktu dekoracji zasłużonych strażaków dokonali: Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Adam Rzemiński oraz Wiceprezes Zarządu Oddziałów Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Ryszard Pikul. W następnej części uroczystości, zaproszeni goście skierowali w swoich wystąpieniach – podziękowania i gratulacje dla wszystkich druhów, którzy od lat służą swoją pomocą w wielu trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, zarówno mieszkańcom Woli Żelichowskiej jak również w innych miejscowościach powiatu dąbrowskiego. Na zakończenie części oficjalnej wystąpił należący do OSP w Woli Żelichowskiej Robert Kądzielawa - Przewodniczący Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej - odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa", który zaprosił wszystkich zebranych gości do Domu Ludowego na dalsze świętowanie 85-lecia powstania OSP w Woli Żelichowskiej. Prowadzenie Jubileuszu przypadło w udziale dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Wiesławowi Lizakowi.