1. 11 lutego – Światowy Dzień Chorego

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Dziś, 11 lutego, już po raz 27. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Święto to ustanowione 13 maja 1992 r. przez papieża św. Jana Pawła II, który pragnął uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka chorego i cierpiącego, ukazać sens cierpienia i dać rodzinom wsparcie i zrozumienie, popierać zaangażowanie wolontariatu. Ojciec Święty Franciszek na hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego wybrał słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8) podkreślając, że są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysyłał apostołów do głoszenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane „przez gesty bezinteresownej miłości”. W swoim orędziu Papież Franciszek pisze: „Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia. Katolickie instytucje opieki medycznej nie powinny wpadać w myślenie biznesowe, ale dbać o opiekę nad człowiekiem, bardziej niż o zysk. Wiemy, że zdrowie jest relacyjne, zależy od interakcji z innymi i potrzebuje zaufania, przyjaźni i solidarności. To jest dobro, którym można się cieszyć „w pełni” wyłącznie, gdy się nim dzieli. Wskaźnikiem zdrowia chrześcijanina jest radość z bezinteresownego daru.” W tym dniu w wielu parafiach odbywają się nabożeństwa połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych. Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w tym roku mają miejsce w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Uroczystej Eucharystii o godz.15.00 przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Eucharystię poprzedzi Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po Mszy świętej zaplanowane jest spotkanie z chorymi. Z tej okazji również w dąbrowskim hospicjum o godz. 10:00 odprawiona została msza św. Pod przewodnictwem bpa Władysława Bobowskiego. Natomiast msza św. z udzielaniem sakramentu namaszczenia dla wszystkich parafian, zwłaszcza dla osób chorych i w podeszłym wieku, odprawiona zostanie o godz. 15:00 w kościele parafialnym pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz składają serdeczne życzenia wszystkim chorym i ich opiekunom: Z okazji światowego Dnia Chorego wszystkim chorym i cierpiącym mieszkańcom powiatu dąbrowskiego oraz pacjentom Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia, pogody ducha, cierpliwości w znoszeniu trudów dnia codziennego, a także zrozumienia, życzliwości i troskliwej opieki. Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich osób troszczących się i sprawujących opiekę nad chorymi: do członków ich rodzin, do pracowników służby zdrowia, a także wolontariuszy, którzy z oddaniem niosą pomoc i słowa otuchy. Życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, a także sił i wytrwałości w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi oraz radości, jaką daje widok powracających do zdrowia bliskich, pacjentów i podopiecznych.