1. Szlak Rzemiosła w Zalipiu

Szlak Rzemiosła w Zalipiu

Program:

• kuchnia regionalna – przysmaki z Zalipia;

Spędź z nami niedzielę w kwiatowo-malowanym Zalipiu!

Więcej informacji na:

www.szlkarzemiosla.pl i https://www.facebook.com/events/971732932859066/#

Organizator:
Fundacja NADwyraz
ul. Kielecka 17, 31-523
e-mail: fundacja@nadwyraz.pl

files/aktualnosci/2015/05_maj/28_Szlak_Rzemiosla_w_Zalipiu/Bez tytulu.jpg

Wirtualny przewodnik po Szlaku – strona www.SzlakRzemiosla.pl

Aplikacja mobilna – Szlak Rzemiosła – od ręki!

Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo!

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty – z tym niezmiennie kojarzy się malownicze Zalipie. Jest to też idealne miejsce do tego, by otworzyć sezon turystyczny 2015 na Szlaku Rzemiosła. Zapraszamy już w niedzielę, 7 czerwca br. (godz. 1100-1600) do Muzeum Zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu. Podczas organizowanej imprezy przeprowadzimy warsztaty rękodzieła ludowego, przybliżymy turystom tradycje i zwyczaje zalipiańskie, zwiedzimy izbę regionalną, a także urządzimy kiermasz wyrobów rzemiosła, rękodzieła i smaków regionu. Każdy będzie mógł stworzyć własną zalipiańską pamiątkę – malowaną kwiatami łyżkę, doniczkę, kwiat z bibuły, a nawet kolczyki – pod czujnym okiem zalipiańskich malarek. Nie zabraknie także licznych atrakcji dla najmłodszych. Program: • warsztaty: garncarstwo, wicie wianków z żywych kwiatów i z suszu, bibułkarstwo (kwiaty z bibuły, pająki, bibułkowe broszki i ozdoby do włosów), zdobienie drewnianych elementów zalipiańskimi wzorami (łyżki, drewniane ozdoby, biżuteria); • kiermasz rękodzieła: koronki, hafty, stroje ludowe, biżuteria, chusty, rzeźba, kompozycje z suszu, ceramika, garnki; • zwiedzanie izby regionalnej, pieczenie placków na blasze i ziemniaków w piecu chlebowym - w Zagrodzie Trójniaków; • kuchnia regionalna – przysmaki z Zalipia; • gry i zabawy dla najmłodszych – ozdabianie kwiatami tekturowych domków, zalipiańskie malowanki i wyklejanki, konkursy, zabawy ruchowe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na warsztaty. Spędź z nami niedzielę w kwiatowo-malowanym Zalipiu! Więcej informacji na: www.szlkarzemiosla.pl i https://www.facebook.com/events/971732932859066/# Organizator:Fundacja NADwyrazul. Kielecka 17, 31-523tel. 12 686 06 06e-mail: fundacja@nadwyraz.pl Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. DziękiSzlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo. W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską. Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów. Wirtualny przewodnik po Szlaku – strona www.SzlakRzemiosla.pl Twórcy na Szlaku to osoby wyjątkowo aktywne i zaangażowane. Można je odwiedzać przez cały rok, a przed rozpoczęciem wycieczki warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.SzlakRzemiosla.pl. Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, materiały multimedialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych, baza Miejsc z klimatem i smakiem oraz oferta turystyczna. Składają się na nią wycieczki, przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych i wszystkich, którym zależy na spotkaniu z rzemiosłem jako prawdziwą przygodą i żywą lekcją historii. Aplikacja mobilna – Szlak Rzemiosła – od ręki! Natomiast dla wszystkich posiadaczy telefonów z systemem Google Android oraz Apple iOS przygotowano aplikację mobilną Szlak Rzemiosła – od ręki! Znajdują się w niej opisy i dane kontaktowe 50 aktywnych twórców, informacje o bieżących wydarzeniach na Szlaku, galerie wyrobów, a także interaktywna mapa, dzięki której można zaplanować swoją podróż po Szlaku. Festiwal ETNOmania - odkryj tradycję na nowo! Festiwal ETNOmania to główna impreza na Szlaku Rzemiosła Małopolski, która rokrocznie odbywa się na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Piąta, jubileuszowa edycja odbędzie się 19 lipca 2015 r. Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – takie pytanie przyświeca Festiwalowi. ETNOmania to warsztaty, stoiska z rękodziełem, pokaz mody, koncerty, etnoinstalacje i mnóstwo innych atrakcji dla wszystkich, bez względu na wiek. Szczegóły na:www.ETNOmania.pl W 2015 roku projekt jest finansowany przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.