1. Maturzystom życzymy „połamania piór”

Maturzystom życzymy „połamania piór”

Matura w tym roku odbędzie się:

część pisemna – od 4 do 22 maja,

część ustna – od 4 do 29 maja,

Życzymy tegorocznym maturzystom metaforycznego „połamania piór”,
a więc jak najlepszych wyników z egzaminu dojrzałości
i otrzymania indeksów na wybrane uczelnie i kierunki studiów.

Przyszedł maj, więc nadszedł też czas matur. Parę miesięcy przygotowywania, choć w gruncie rzeczy to nawet parę lat już w tym tygodniu zostanie poddane ciężkiej próbie…. Wydawałoby się, że do matury tyle czasu, tyle godzin, które będzie można wykorzystać efektywnie, ale jak to zwykle bywa matura, a właściwie egzamin dojrzałości nadszedł. W szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Dąbrowskiego łącznie do matury przystąpi 298 tegorocznych absolwentów oraz 96 osób które zdawały maturę w latach poprzednich, chcących poprawić swój wynik lub zdać maturę z kolejnego nieobowiązkowego przedmiotu. Matura w tym roku odbędzie się: część pisemna – od 4 do 22 maja, część ustna – od 4 do 29 maja, część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 11 do 23 maja. Na egzaminie maturalnym dla absolwentów liceum ogólnokształcącego od roku szkolnego 2014/2015, a w przypadku technikum – od roku szkolnego 2015/2016 – zadania wykorzystane w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Tej zmianie zakresu wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym towarzyszą zmiany formalne. Najważniejsze z nich to: Zmiana formuły części ustnej egzaminu z języka polskiego – prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku). Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie wypowiedzi monologowej, a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym. Egzaminy z przedmiotów dodatkowych w części pisemnej będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Obowiązek przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym jako dodatkowy warunek zdania egzaminu maturalnego. Pozostałe warunki pozostają niezmienione. Podobnie jak w latach 2010–2014 konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym). Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: (a) podobnie jak dotychczas – jako procent uzyskanych punktów oraz (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa.     Życzymy tegorocznym maturzystom metaforycznego „połamania piór”, a więc jak najlepszych wyników z egzaminu dojrzałości i otrzymania indeksów na wybrane uczelnie i kierunki studiów.