1. Wiązanka kwiatów i znicze na nowo uporządkowanej mogile w lesie Buczyna

Wiązanka kwiatów i znicze na nowo uporządkowanej mogile w lesie Buczyna

Zakończył się długotrwały proces uporządkowywania mogiły w lesie Buczyna po zatwierdzeniu projektu przez Konserwatora Zabytków i zgodzie Nadleśnictwa Gromnik. W dniu dzisiejszym Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera pragnąc oddać cześć pomordowanym Polakom narodowości polskiej i żydowskiej, którzy spoczywają w lesie Buczyna, złożyli kwiaty i zapalili znicze na świeżo uporządkowanej mogile ufundowanej przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego, na której upamiętniono pomordowanych Synów Ziemi Powiśla Dąbrowskiego.   Podczas II wojny światowej w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej, w tym ok. 800 żydowskich dzieci. Po zakończeniu II wojny światowej, w miejscu kaźni hitlerowskiej, na skraju lasu bukowego, urządzono cmentarz wojenny. Ofiary pogrzebane w zbiorowych mogiłach upamiętniono okazałym pomnikiem, zwieńczonym zniczem. Na obelisku wykuto zwycięskie miecze grunwaldzkie i umieszczono napis: „Chwała ofiarom terroru hitlerowskiego”. Znajdują się tam również mogiły pomordowanych mieszkańców ziemi tarnowskiej, tuchowskiej, nowosądeckiej, jak również obywateli narodowości żydowskiej.   W nadchodzących dniach idąc na groby najbliższych nie zapomnijmy także o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Niech pamięć o nich nigdy nie umiera.