1. Apel ku pamięci pomordowanych w Katyniu

Apel ku pamięci pomordowanych w Katyniu

W dniu dzisiejszym przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej, gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest tablica pamiątkowa, zgromadzili się na uroczystym apelu przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, dąbrowskiej parafii, dyrektorzy szkół, instytucji i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu i gminy, przedstawiciele organizacji społecznych, nauczyciele i uczniowie oraz rodziny pomordowanych. Wszystkie delegacje przybyły aby oddać cześć naszym rodakom, którzy w 1940 roku byli więzieni w obozach jenieckich.  Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego: Albin Basista, Bolesław Berbeka, Stanisław Juras, Adam Malinowski, Józef Paducha, Leszek Szpak i  Zygmunt Śliski.  Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Burmistrz  Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek powitali zgromadzonych przed Kaplicą Cmentarną przypominając pokrótce o wydarzeniach sprzed 74 lat. Wspomniano także 96  ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, którzy zginęli  10 kwietnia 2010 roku lecąc na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, w którym upamiętnili Polaków przywołując obrazy sprzed 74 lat. Ksiądz Prałat Józef Poremba odmówił modlitwę w intencji ofiar Katynia oraz tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Po modlitwie wszystkie zgromadzone delegacje złożyły pod tablicą katyńską wiązanki kwiatów i znicze.