samorządowe

Wiadomości z Powiatu

IX Święto Truskawki w najbliższą niedzielę

powiększ tekst A A A

Trzy gminy: Dąbrowa Tarnowska, Olesno i Radgoszcz od blisko dekady starają się wypromować zdrowy produkt, jakim jest truskawka uprawiana w regionie z dużym powodzeniem. Święto Truskawki to podsumowanie zbiorów, integracja hodowców z mieszkańcami i gośćmi, licznie przybywającymi każdego roku na prezentacje, występy artystyczne i festyn ludowy.

Co roku impreza odbywa się w innej gminie, organizatorów wspierają także: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Biuro Powiatowe w Dąbrowie. IX edycja Święta Truskawki zostanie przeprowadzona w Nieczajnie Górnej, ale rola gospodarzy przypadła w udziale obu sąsiadującym sołectwom: Nieczajny Górnej i Dolnej. Tegoroczne święto jest też podsumowaniem projektu „Twórczość ludowa naszą pasją", realizowanego przez partnera strategicznego – Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski 2012".

W programie IX Święta Truskawki, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 czerwca od godz.15:00 na placu obok Domu Ludowego w Nieczajnie Górnej, są: występy artystyczne prezentujące dorobek kulturalny gmin – partnerów (szkoły, Dąbrowski Dom Kultury, zespół folklorystyczny Nieczajnianie"), konkursy (na największą truskawkę, na najszybszego szypułkowicza, wiedzy o truskawce i na potrawę z truskawkami).

Imprezę zakończy festyn, który potrwa do późnych godzin nocnych. Wśród atrakcji nie zabraknie też dmuchańców, małej gastronomii, smakołyków, stoisk z degustacją potraw regionalnych oraz rękodziełem ludowym (przygotowane zostaną przez pracowite panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna Górna), no i oczywiście zdrowych, nieczajniackich truskawek.

Patronat nad IX Świętem Truskawki objęli: Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski.

opracowanie: Paweł Chojnowski - Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury